Gündem Haberleri

  Neredesin Hasan

  Fatma AKSU/İSTANBUL
  10.08.2014 - 01:32 | Son Güncelleme:

  Suriye’deki içsavaşta kocası ölen Hannan Berkavi, bombalardan kurtardığı oğlu Hasan’ı da İstanbul’un göbeğinde kaybetti. Acılı anne, koca kentte köşe bucak 15 gündür kayıp Hasan’ı arıyor.

  SURİYE’li Hanan Berkavi (31), bombardıman altındaki Halep’te, çocuklarıyla her gün başka bir bölgede sığınmak zorunda kaldı. Savaşta kocasını kaybeden kadın, borç alarak, 5 çocuğu ile sınırdan kaçarak İstanbul’a geldi. Ancak Berkavi, savaştan kaçırmayı başardığı çocuklarının en büyüğü Hasan’ı (7) da, İstanbul’da kaybetti.

  ORGAN MAFYASI MI

  Eyüp’te, derme çatma bir evde yaşayan Berkavi, bayram öncesi, bütün çocuklarını toplayıp, kendisi gibi eşi savaşta öldüğü için 8 çocuğuyla dul kalan ablasıyla evden çıktı. Ancak alışveriş sırasında, oğlu Hasan’ın yanında olmadığını farketti. Büyük panik yaşayan kadın hemen polise başvurdu. Ancak aradan geçen zamana rağmen polisten haber alamadı. Bunun üzerine acılı anne, kucağında bebeği, elinde kayıp oğlunun fotoğrafıyla İstanbul sokaklarını arşınlamaya başladı. Heryere Hasan’ın fotoğraflarını asan, 15 gündür her gördüğüne onu soran anne Berkavi, bize “Türkiye’de organ mafyası var mı?” diye soruyor. Çocuğun kaybolduğu caddedeki kamera kayıtlarında ise, Hasan, kolsuz siyah tişört, mavi kot pantolonla yürürken görülüyor.

  ‘SEN NE YAPARDIN’

  Günlerdir uyku uyumayan, yemeden içmeden kesilen anne, hasta olup çocuğunu arayamamaktan korkuyor. Yetkililere sitemde bulunan Berkavi, Başbakan Erdoğan’dan da “Senin çocuğun olsa ne yapardın?” dedi.

  “Sabır olmasa çoktan kalp krizinden gitmiştim” diyen Hannan Berkavi, evdeki diğer çocuklarının, “Biz Hasan’ı özledik, nereye gitmiş? Acaba babam gibi o da mı şehit oldu” sorusuna ne yanıt vereceğini bilemiyor.

  Bir gün çocuğum olursa...

  “SAVAŞ bitti desinler çocuklarımı alır giderim. Ama çocuğumu bulmadan asla gitmem. Ömrüm boyunca arayacağım Hasan’ı” diyen Berkavi, kayıp ilanlarını İstanbul sokaklarına astığı oğlu Hasan doğmadan önce yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “‘Benim bir oğlum olursa ablama yüzük alacağım’ demiştim. Hasan doğdu ve ben şu ana kadar o yüzüğü alıp veremedim. O zaman da alıp verecek durumum yoktu. Ama şimdi Hasan’ı bulursam, yemek yemeyeceğim, hemen ablama o yüzüğü alıp vereceğim.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı