"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Nereden nereye

Demek 40 yıl olmuş.<br><br>Eller ay’a biz yaya diyeli, tam 40 yıl.

Amerikalı astronotlarla Rus kozmonotların müthiş bir yarışıydı bu.

Güzel de fıkralar uydurulmuştu.

Mesela...

- Kozmonot’la astronot arasındaki fark nedir?

Cevap:

- Kozmonot, ay’a gidendir. Astronot ise ay’dan gelen.

***

Bugün Amerika, ay’a ayak basışının 40’ıncı yılını kutluyor.

Biz ay’a falan gidemedik ama hiç değilse hayâl ettik. Nitekim, çocukluğumuzdan beri biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık. Evet çıkardık...

Hiçbir zaman “eller ay’a biz yaya”nın ezikliğine kapılmadığım için, mutlu bir 40 yıl geçirdim.

Size de biraz moral vereyim. 40 yıl önceki Türkiye nasıldı, şimdi nasıl?

Uzun uzun anlatmak yerine şu kadarcık kıyaslama yeter:

Boğaziçi Köprüsü yoktu. Ne gezer? 40 yıl önce Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yoktu. GAP yoktu. Bu barajlar, bu otoyollar yoktu. Televizyon siyah-beyaz, tek kanal ve deneme yayınlarındaydı henüz... Eve telefon bağlatmak isteyen binlerce insan kuyruktaydı. Cağaloğlu Basını’nın en büyük konforu teleksti.

***

Tamam.

Gerisini saymıyorum. Dilerseniz siz sayın.

- 40 yıl önce.

Eller ay’a... Doğru.

Biz yaya... Doğru. Hangimizde araba vardı? Ne arabası yahu? 40 yıl önce... Metin Oktay’ın jübile yaptığı yıl... Gitme Metin diye yalvardığım yıl... Sonra döndürmeye kalktılar. Dönme Metin diye yalvardığım yıl... Ajda Pekkan’ın yıldızlaşmaya başladığı yıl... Apollo-12 ay’a inerken Kulüp-12’de bizim sabahladığımız yıl...

40 yılda Türkiye nereden nereye geldi. Pek de yaya kalmış sayılmayız. Ağır aksak mesafe aldıysak bile buna da şükür. Her millet ay’a gitmiyor ki... Barut fıçısı gibi bir bölgede, kazasız belasız bugünlere gelmek ne güzel.

Çok şeyler kazandık, çok.

Ama bir şey kaybettik ki onu bir türlü geri getiremiyoruz. O olmayınca da ister ay’a, ister yaya, hiç fark etmiyor. Daha fazla konuşup canınızı sıkmayayım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI