Nereden çıktı bu 'anneciğim Türkler'

Eda BERKBAYRAK/DHA
06.09.2014 - 11:01 | Son Güncelleme:

İtalya'da ‘Mamma li turchi’ (Anneciğim Türkler) ifadesinin en keskin anlamlandırıldığı yerlerden biri de Otranto. 1480 Otranto seferi sırasında Osmanlılara karşı mücadele edip din değiştirmeyi reddettikleri gerekçesiyle öldürüldüğü iddia edilen 800 kişinin 12 Mayıs 2013’de Papalık tarafından ‘aziz’ ilan edilmesiyle uzun süre gündemde kalan sahil kentinde, seferin izleri hala varlığını koruyor.Nereden çıktı bu anneciğim Türkler
Otranto’nun kaderini 534 yıl önce çıkan bir fırtına değiştirdi. İstanbul’dan sonra Roma’yı ele geçirme hayalini taşıyan Fatih Sultan Mehmet’in verdiği talimatla 1480 yılında Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, İtalya seferine çıktı. Gemiler İtalya açıklarındayken, çıkan fırtına nedeniyle, Osmanlı askerleri hedeflenen Brindisi Limanı yerine çizmenin topuğunda yer alan Otranto’da karaya çıkmak zorunda kaldı.
Donanma, günümüzde de ‘Türk Koyu’ olarak adlandırılan bölgeden karaya çıkıp, yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Otranto Kalesi’ne harekata geçti. Kenti kuşatan Osmanlı birlikleri kısa sürede Otranto’yu ele geçirdi.

İTALYANLARIN İDDİASI
Kuşatmanın bu bölümüne kadar her iki ülke tarihi de paralellik çiziyor. Ancak bundan sonrasında İtalya tarafından ortaya atılan ve Papalık tarafından da desteklenen iddialar Osmanlı tarihçileri tarafından tamamen reddediliyor. İddialara göre Osmanlı askerleri kenti kuşatırken ‘aşırı vahşet’ uyguladı. İşgal sonrasında hayatta kalan 800 kişi de ‘Din değiştirmeyi reddettikleri için’ Minerva Tepesi’ne çıkarılıp başları kesilerek öldürüldü.
Fatih Sultan Mehmet’in ölümüyle Gedik Ahmet Paşa’nın askerlerin bir bölümünü bırakarak bölgeden ayrılması ve birliklerin takviye edilememesi nedeniyle Otranto seferi sadece 13 ay sürdü ve kentin geri verilmesiyle sonuçlandı. 1490’da söz konusu 800 kişiye ait olduğu öne sürülen iskeletlerden 240 tanesi Napoli’ye götürüldü. İskeletler bugün Santa Caterina Kilisesi’nde ziyarete açık bulunuyor. Otranto’da kalan 560 iskelet ise kent merkezinde bulunan katedralde hazırlanan şapelin dNereden çıktı bu anneciğim Türkleruvarlarına yerleştirilen cam vitrinlerde sergileniyor. Bunun yanında Osmanlı askerlerinin kaleyi ele geçirmek için kullandığı şahi toplarının gülleleri de kısa süre önce restore edilen Otranto Kalesi’nin içinde ve kent sokaklarında sergileniyor.

Şahi toplarının gülleleri restore edilen Otranto Kalesi’nde ve kentin sokaklarında sergileniyor.

Katedralde 800 kişinin infazını destekleyen resimler de yer alıyor.

Otranto azizlerine ait olduğu söylenen iskeletler kent merkezinde bulunan katedralde hazırlanan şapelin duvarlarına yerleştirilen cam vitrinlerde sergileniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı