Dünya Haberleri

  Nereden bilirdim Twitter da çökermiş

  Hürriyet Haber
  13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Twitter’da bulduğu güvenlik açığıyla mesajlaşma sitesini çökerten lise öğrencisi Bora Kırca, İngiliz Daily Telegraph Gazetesi’ne konuştu. Yaptığı işten gurur duymadığını söyleyen Kırca, yarattığı karışıklık yüzünden Twitter’cılardan özür diledi.

  DÜNYAYI ŞAŞIRTAN BORA KONUŞTU / WEB TV

  OPRAH Winfrey’den Ashton Kutcher’a, Demi Moore’dan Justin Bieber’a kadar çok sayıda ünlünün hesabının çökmesine neden olan Zonguldaklı Bora Kırca, “Güvenlik açığını fark ettiğimde, Twitter görevlilerini uyardım. 14 saat geçmesine rağmen bana mail atmadılar. Ben de bu açıkla ilgilenmediklerini düşündüm. Büyük bir şey olmadığını sandım ve bu açığı internette yazdım. Bir tesadüf büyük bir kaosa dönüştü, böyle bir şey olsun istemedim. Twitter kullanıcılarından özür diliyorum, kimseye zarar vermek istemedim. Böylesine bir sitede böylesine kötü ve büyük bir güvenlik açığı, kim bilebilirdi ki? Böyle komik bir açıkla, Twitter’a fiziksel bir zarar vermenin mümkün olmayacağından emindim. Büyük bir zarara yol açmadım. Tüm bu olan biten karışıklıktan gurur duymuyorum. Bir hacker değilim, hackerlar böylesine deşifre olmaz” dedi.

  İlk ateşi Bora yaktı

  Accept isimli metal grubununun hayranı olduğunu söyleyen Bora Kırca, ay başında Twitter’da bu grubu takip etmek istediğinde bu güvenlik açığını gördüğünü anlattı. Sonradan bu grubun da kendisinin takipçi listesine eklendiğini gördüğünde bunu internetteki blogunda yazdığını anlattı. Bora, bu güvenlik açığının nasıl işlediğini anlatmadı. Ancak Gizmodo isimli teknoloji sitesinde yer alan bilgiye göre Türk çocuklar, örneğin Bill Gates için “accept username” diye Twitter mesajı yazıldığında sözkonusu kişinin takipçiler listesine eklendiğini fark etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı