Özkan SÜMER

osumer@hurriyet.com.tr

Nerede kalmıştık

20 Şubat 2012
DEĞERLERLE yaşamak istiyorsak, sahip olduğumuz değerleri korumayı ve yeni değerler üretmeyi bilmeliyiz.

Ülkemiz futbolunun en yüksek değeri olan özerkliğini elletmeden bir genel kurul yapabilecek bilinçte, dirençte ve kararlılıkta bir irade ortaya koyamadığımız yerde yaşanan olumsuzluklardan yakınmaya ne kadar hakkımız olabilir?
Türk futbolunun Şenes Erzik’e bir alternatif üretemiyor olması, Şenes Erzik’in vazgeçilmezliğinden değil, Türk futbolunun tükenmişliğinin bir göstergesidir. Şenes Erzik’in başkan olması halinde Türk futbolunun yaşadığı bu zor dönemi aşacağı kanaati büyük bir yanılgıydı.
Çünkü, Türk futbolunu düştüğü bu bataklıktan kurtarmaya tek başına Şenes Erzik’in gücü yetmez. Şimdi doğal olarak yeni bir başkan adayı tespit edilecek ve Şenes Erzik’e olduğu gibi ona da kurtarıcı gözüyle bakılacak. Oysa Türk futbolu çok ciddi boyutta bir güven bunalımı yaşıyor. Her şeyin birbirine karıştığı, ilişkilerin düşmanlığa dönüştüğü, bir temel oluşturabilecek hiçbir değerin kalmadığı bir ortamda işleri düzeltmek için bilgiden, doğruluktan, deneyimden, cesaretten daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Çözüm seçimde aranmamalı

Şu an Türk futbolunun sorunları tamamen şike, şiddet, güven, düzen, bütünlük ve mevsim planlamasındaki çarpıklık değildir. “Doğru” diyebileceğimiz tek bir şeyin olmadığı yerde çözümü yalnızca seçimde aramak son derece yanlıştır. Her şeyden önce sorunların kaynağına inerek çözümü oradan başlattığımız takdirde bir iyileştirme etkisi yaratılabilir.
Einstein sözüyle; “Nedenleri değiştirmedikçe, sonuçları değiştiremezsiniz.”
Bu enkazı temizleyebilecek mekanizma bilinçli bir bütünlükle kurulabilir.
Elbette bilgili, tutarlı, dengeli, güvenilir bir Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulu bu mekanizmanın kurulmasında ve işletilmesinde birinci ihtiyaçtır.

iYiLiKLERi HAK ETMEK

İyilikler, bilgi ister.
İyilikler, birlik ister.
İyilikler, doğruluk ister.
İyilikler, sevgi ister.
İyilikler, mücadele ister.
İyilikler, yenilik ister.
İyilikler, öngörü ister.
İyilikler, özveri ister.
İyilikler, kararlılık ister.
İyilikler, neyi istemez?
Bilgisizliği, haksızlığı, ahlaksızlığı, korkaklığı, teslimiyeti.

TÜRK FUTBOLUNU “DAHA İYİ” OLMAKTAN ALIKOYAN NEDİR?

1- Özerkliğini koruyamamak.
2-Futbol Federasyonu Yönetim kurullarında görev alanların Türk futboluna değil de, kendilerini öneren kulüplere ve kesimlere hizmet etme anlayışı.
3-TFF Yönetim kurulunda bilgi yetersizliğini giderecek danışman ve uzmanlara yer verilmeyişi.
4-Kulüpleri kurumsallığa yönlendirecek ve aşırılıklardan alıkoyacak etkin bir otoritenin olmayışı.
5- “Kulüpler Birliği Vakfı” dışında kalan delegelerin çoğunlukta olmasına rağmen örgütlenmedikleri için, genel kurullarda ve futbolla ilgili alınan kararlarda ortaya bir görüş ve etki koyamamaları.
6-Yabancı oyuncu transferine sayı ve kalite olarak ülke koşullarına uygun bir kriter getirilmemesi.
7- Play-off kararı etkileri hiç düşünülmeden alındığı için ligin akışı, dengesi ve heyecanı kaybolduğu gibi, play-off dışında kalacak kulüplerin maddi kayıp ve pasif bekleme nedeniyle oldukça zora girecek olması.
8-Sahip olunan potansiyele bir gelişim yolu açamamak.

Yazarlar Ana Sayfa
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid