Dünya Haberleri

  Nepal'de Maocuların genel grevi sürüyor

  Hürriyet Haber
  05.05.2010 - 10:11 | Son Güncelleme:

  Nepal'de Maocu muhalefet, genel grevin dördüncü gününde hükümet binalarına giden yolları kapattı.

  Başbakan'ın istifasını isteyen muhalifler, önemli kamu kuruluşlarının ve bakanlıkların bulunduğu Singhadurbar yerleşkesine giden sokakları kapatırken, bazı bakanların polis korumasıyla yerleşkeye girdiği belirtildi.

  Maocular, Başbakan Madhav Kumar'ın istifası ve iktidarın kendilerinin liderliğindeki hükümete verilmesi için genel grev yapma çağrısında bulunmuştu.

  Bu arada İçişleri Bakanı Bhim Raval, Başbakan'ın protestoculara boyun eğmeyeceğini söyledi. İçişleri Bakanı, hükümetin birkaç gündür felce uğrayan hayatı normale döndürmeye çalıştığını da belirtti.

  Nepal'de Maocu gerillalar, 2006'da silahlı mücadeleye son vererek barış sürecine dahil olmuştu. Maocular, 2008'de yapılan seçimlerde parlamentoda en çok sandalyeyi kazanmış ve koalisyon hükümetini kurmuştu.

  Nepal Komünist Partisi çatısı altında meclise giren Maocular, iktidar ortağı oldukları hükümetin, Maocuları orduya almayı reddeden genelkurmay başkanının görevden alınması yönündeki kararının Devlet Başkanı Ram Baran Yadav tarafından reddedilmesi üzerine hükümetten ayrılmıştı.

  Maocuların istifasını istediği Başbakan Madhav Kumar ise istifa bu talebi reddederek sorunların diyalogla çözülmesi çağrısında bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı