Gündem Haberleri

  Nepal'de 7 yıl aradan sonra ilk seçim

  KATMANDU (A.A)
  08.02.2006 - 08:52 | Son Güncelleme:

  Nepal'de bugün yerel seçimler yapılıyor.

  Nepal'de 7 yıl aradan sonra yapılan bu ilk seçimde, 36 kent ve kasabada seçim yapılırken, aday olmadığı ya da adayların rakipleri bulunmadığı için 22 şehirde oylama yapılmıyor. Seçime katılımın da şu ana kadar düşük olduğu belirtiliyor.

  Kral yanlısı hükümet, belediye seçimlerini demokrasiye dönüşte bir adım olarak nitelendirmiş ve bunun monarşi, siyasi partiler ve Maocu gerillalar arasındaki iktidar mücadelesinin önünü almada yardımcı olması ümidini dile getirmişti.
  Ancak aksine, seçim kararı, gerillaların hemen her gün saldırı yapmalarına ve “seçimlerin Kral Gyanendra'nın mutlak iktidarına meşruiyet kazandırmayı amaçladığını” ileri süren belli başlı siyasi partilerin boykotuna yol açmıştı.
  Muhalefet liderleri, Batılı diplomatlar ve bazı yetkililer, gerillaların tehdidi ve boykot yüzünden seçime katılımın düşük olmasını beklediklerini bildirmişlerdi.

  Gerillalar seçime katılanların öldürüleceği tehdidinde bulunmuşlar, bunun üzerine hükümet 2,000'den fazla adayı sigortalatmıştı. Boykot eden partiler ise seçimi barışçıl bir şekilde sekteye uğratmayı planladıklarını ilan etmişlerdi.
  Seçim sonuçları perşembeden önce beklenmiyor.

  SEÇİM ŞİDDETİ

  Bu arada, hükümetin tehditlere karşı güvenliği artırmasına rağmen, Nepal'in doğusunda gerillalar bu sabah çeşitli resmi binaları bombaladılar. Gerillalar, Dhankuta şehrinde en az 12 resmi binayı bombaladılar ve bir bankayı tahrip ettiler.
  Saldırılarını geceyarısı yapan gerillalar, 7 hükümet yetkilisiyle 3 polisi rehin alarak kaçtılar.
  Polisin, Biratnagar şehrinde de protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanan 30 siyasetçi ve eylemciyi gözaltına aldığı bildirildi. Nepal'de Kral Gyanendra, Maocularla mücadelede gerekli olduğu gerekçesiyle 1 Şubat 2005'de tüm iktidarı eline almıştı. Ancak Maocuların isyanı devam etti ve 27 milyonluk yoksul ülkede ekonomi daha da kötüleşti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı