ANTALYA HABERLERİ

Nepal’den EXPO 2016 İmzası

IHA
16.10.2015 - 14:08Son Güncelleme :

TÜRKİYE'NİN İLK EXPO'SUNA KATILACAK OLAN NEPA KATILIM SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI.

IHA

Türkiye’nin ilk EXPO’suna ‘Akıllı çocuklar, yeşil şehirler’ temasıyla katılacak olan Nepal, katılım sözleşmesini, kendilerini ziyaret eden EXPO 2016 Antalya heyetiyle birlikte Katmandu’da imzaladı.
EXPO 2016 Antalya’ya katılma kararı alan Nepal, bu yılın Ağustos ayında Aksu İlçesi’ndeki sergi alanına gelmiş ve proje ile ilgili sunumun ardından ön katılım sözleşmesi imzalamıştı. Sergi alanında ‘Akıllı çocuklar, yeşil şehirler” temasıyla 3 bin 600 metrekare ülke bahçesi açacaklarını söyleyen Nepal Bahçe Direktörü Birendra Bajracharya, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman’ı Katmandu’ya davet etmişti. Bajracharya, “Bahçe kültürümüzü ve el işçiliği ile yapılan ve sergi alanına koyacağımız tapınağı yerinde görün” davetinde bulunmuştu.
NEPAL BÜTÜN EXPO’LARA KATILDI
Daveti kabul eden Danışman, bir heyetle Katmandu’ya gitti. Ziyaretten büyük bir mutluluk duyan Nepal heyeti, Türk heyete ülke bahçelerinde kuracakları 11 metre yüksekliğinde ve tamamı el işçiliğinde yapılan tapınak çalışmaları ile bahçelerini ve ülkedeki yaşam kültürlerini gezdirdi. Tapınak ve manastırları ile ünlü Nepal, bahçecilik, yaşam tarzı ve coğrafyası ile dünyada tanınan ülkeler arasında yer alıyor. Nepal ülke komiseri Arun G.C., bugüne kadar düzenlenen bütün EXPO’lara katıldıklarını ancak ilk kez EXPO’ya evsahibi olan Türkiye’nin kendilerini ziyaret ettiğini söyledi.
TÜRKİYE BİZE DEĞER VERDİ
Ülke komiseri Arun G.C., “EXPO 2016’ya katılmaktan fazlasıyla mutlu olduk, Türkiye’nin bize büyük bir değer verdiğini depremde yaşamıştık bu değeri şimdi bir kez daha gördük.” Nepal’in EXPO 2016 Antalya’ya katılım sözleşmesi de Katmandu’da imzalandı.
DOĞRU BİR KARAR VERDİĞİMİZ GÖRDÜK
Heyete başkanlık eden EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, bu yıl Nisan ayında 7.8 büyüklüğünde deprem yaşayan ve 8 bin kişinin yaşamını yitirdiği Nepal’de doğal afetin izlerinin sürdüğünü söyledi. Danışman, “Nepal bütün EXPO’lara katılan botanik açısından oldukça zengin bir ülke. Zor koşullarda olmalarına rağmen EXPO 2016’ya katıldılar ve depreme rağmen vazgeçmediler. Nepal’e bahçe vermenin ne kadar doğru bir karar olduğunu Katmandu’da gördük” dedi.
Nepal heyeti, Genel Sekreter Yardımcısı Danışman’a çeşitli hediyeler sundu. Ülke bahçesine kurulacak olan tamamı el işçiliği tapınak ve bahçe bitkileri, önümüzdeki ay Antalya’ya gönderilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Nepal’den EXPO 2016 İmzası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nepal’den EXPO 2016 İmzası haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:20
  • Yatsı
   19:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı