Dünya Haberleri

DÜNYA

  Neoconların kabusu

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 01:57

  Ajangate skandalı Beyaz Saray’da ilk kurbanını alırken soruşturmayı yürüten savcı Patrick Fitzgerald, ABD’yi Irak’ta savaşa sürükleyen Neo-conların (yeni muhafazakarlar) korkulu rüyası oldu. Usame bin Ladin’den yeraltı dünyasının ünlü isimlerine kadar yılmaz bir savaş yürüten Fitzgerald, şimdi CIA ajanının adını intikam olsun diye basına sızdıran Amerikalı yetkililere hesap soruyor.

  BEYAZ Saray’ın, işgali meşru kılmak için Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu yolunda ısrarla ortaya koyduğu kanıtların gerçek olmadığı anlaşılınca patlak veren skandal, Ajangate ile doruğa çıktı. CIA ajanı Valerie Plame’in adının basına sızdırılmasıyla su yüzüne çıkan ve ülkeyi sarsan son skandal ‘Ajangate’ ile ilgili soruşturmayı yürüten özel Savcı Patrick Fitzgerald, Beyaz Saray’a meydan okurken, ‘Yalan rüzgarına kurban giden Saddam’ın ahı tuttu’ yorumları yapılıyor.

  Skandal, başta Başkan George Bush olmak üzere yönetimde ağır prestij kaybına neden oldu. ‘Ajangate’ skandalının kilit isimleri, oynadıkları rol ve ilginç kişilikleriyle öne çıktılar.

  İŞKOLİK FITZIE

  ‘Ajangate’ skandalını 2003 yılından bu yana soruşturan özel savcı Patrick Fitzgerald, kanunsuz yaşayanların korkulu rüyası olarak ün yaptı. Teröristbaşı Usame bin Ladin’den, ülkenin yeraltı dünyasına kadar pekçok kişinin peşine düşen ve birçoğunu demir parmaklıklar arkasına gönderen 44 yaşındaki Fitzgerald, tarafsız ve bağımsız bir savcı olarak tanınıyor. Bush’un Beyaz Sarayı’na hesap sormaktan çekinmeyen ve tam bir işkolik olan Fitzie, ayak bağı olacağı gerekçesiyle hiç evlenmemiş. Fitzie’nin, 14 yıldır evine doğalgaz bile bağlatmadığı, bürosunda yatıp kalktığı anlatılıyor.

  NEOCON SCOOTER

  Fitzgerald’ın adaleti yanıltmak, yalan yere tanıklık etmek ve yalan ifade vermekle suçladığı için istifa etmek zorunda kalan skandalın orta yerindeki I.Lewis ‘Scooter’ Libby, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in sağ koluydu. Libby’nin, Irak’a yönelik asılsız raporlarda önemli rol oynadığı ve o dönemdeki Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın, BM’deki ‘komik’ Irak sunumunun da kahramanı olduğu söyleniyor. Çocukluğunda çevikliği nedeniyle, beyzbol takımı Yankees’in oyuncusu Phil ‘Scooter’ Rizzuto’ya benzetilerek, ‘Scooter’ adı takılmış. Scooter, şahinlerin şahini Paul Wolfowitz’in talebelerinden ve hocası gibi o da neocon. Yargılanacak olan Libby, 30 yıla kadar hapis ve 1.25 milyon dolar para cezasına çarptırılabilir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı