Gündem Haberleri

  Neo-Nazi skandalında son bomba

  Murat TOSUN/BERLİN
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk, 1’i Yunan, 1’i kadın polis olmak üzere en az 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’yle (NSU) ilgili skandalların ardı arkası kesilmiyor.

  İstihbaratın dosya imhası ve askeri istihbaratın bilgiyi paylaşmadığı yönündeki skandallardan sonra şimdi de Berlin Polisi, NSU skandalıyla gündeme geldi. Berlin polisine çalışan bir muhbirin, 1990’lı yılların sonuna kadar NSU terör zanlılarına bomba yapımında kullanılan kimyasallar ve TNT taşıdığı ortaya çıktı.

  Muhbirin, 2001-2005 yılları arasında Berlin Polis Teşkilatı’na NSU üçlüsünün gizlendiği yerle ilgili bilgiler verdiği ancak Berlin polisinin bunu gerekli birimlere aktarmadığı belirtiliyor. Skandal ise Federal Meclis NSU cinayetleri araştırma komisyonun önceki günü yapılan oturumunda ortaya çıktı. Muhbirin, NSU soruşturması kapsamında savcılığın terör hücresine yardım ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açtığı 13 kişiden biri olduğu belirtildi.

  Muhbirin 2000 ile 2011 yıllarına kadar Berlin Asayiş Dairesi’nin (LKA) güvenilir muhbirleri arasında yer aldığı kaydediliyor. Berlin Polis Teşkilatı’na yönelik ağır suçlamaların kamuoyuna yansıması üzerine açıklama yapan Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Frank Henkel, olayın tüm detaylarıyla aydınlatılacağını söyledi.

  Spiegel internet sitesi Berlin polisine muhbirlik yapan kişinin Thomas S. olduğunu yazdı. Berlin Polis Teşkilatının, NSU soruşturmasını yürüten Federal Başsavcılığa bu yılın mart ayında konuyla ilgili bilgi verdiği belirtildi. Berlin Polisi Federal Başsavcılığa aktardığı bilgide, Neo-Nazi üçlüsüne yardım etmekle suçlanan Thomas S.’den güvenilir muhbir olarak yararlandıklarını  iletti. Berlin polisinin, Thomas S. ile 2001 ve 2005 yılları arasında yapılan 5 görüşmede NSU üçlüsünün nerede olduğuyla ilgili bilgiler aldığı iddia ediliyor.

  Berlin Polisi’nin 1998 yılından bu yana haklarında Almanya genelinde arama emri çıkartılan NSU üçlüsünün nerede olduğuyla ilgili bilgileri neden istihbarata ya da Thüringen polisine aktarmadığı konusunda ise açıklama yapılmadı.

  Meclis araştırma komisyonun SPD’li üyesi Eva Högl, Berlin İçişleri senatörü Frank Henkel’e yönelik ağrı suçlamalarda bulundu. Högl, “Berlin İçişleri senatörünün bize Thomas S.’nin muhbir olarak faaliyetleriyle ilgili bilgi vermemesini anlamak mümkün değil. Bu bir skandaldır ve Bay Henkel bunu aydınlatmak zorundadır“ dedi. Yeşiller milletvekili Wolfgang Wieland da Frank Henkel’i konuyu aydınlatamaya çağırdı. Wieland, gerekirse, Frank Henkel’in komisyona davet edileceğini belirtti.

  "ÖRGÜTE KATKISI BÜYÜK"

  Senatör Frank Henkel’in ise olayın ortaya çıkmasından sonra komisyona acil bir faks çekerek, Thomas S.’nin somut olarak ne tür bilgiler verdiğinin araştırıldığını duyurdu. Henkel, dün de eyalet parlamentosunda partilerin içişleri politikası sözcüleriyle görüşüp bilgi verdi. Berlin polisinin eski muhbiri Thomas S.’nin 1990’lı yıllarda Saksonya eyaletindeki Neo-Nazi örgütlenmesinin en güçlü isimlerinden biri olduğu belirtiliyor.

  Thomas S.’nin 1990’lı yıllarda Chemnitz kentinde terör estiren şiddete meyilli dazlak grubu “88em“ üyesi olduğu kaydedildi. Thomas S.’nin daha sonra militan Neo-Nazi örgütlenmesi olan “Blood&Honour”a katıldığı ve burada bir çok neo-nazi rock grubuna destek verdiği belirtildi.

  Öte yandan Neo-Nazi teröristi, Uwe Mundlos’un fotoğrafının 2001 yılında “Tatort” dizisinde gösterildiği ortaya çıktı.

  Mundlos’un siyah beyaz fotoğrafının “Bestien” adını taşıyan Tatort dizisindeki bir sahnede yer aldığı belirtildi. Dizinin yaıpmıcısı Sonja Goslicki, o zamanlar dizide senaryo gereği haklarında polisin arama kararı bulunan insanların gerçek resimlerini gösterildiğini belirtti.

  Uwe Mundlos’un fotoğrafının ise o dönemde yapım şirketinde çalışan bir stajyer tarafından polisin arananlar listesinden tesadüfen seçildiği kaydedildi. Uwe Mundlos’un fotoğrafı, 20 Şubat 1998 yılında Thüringen Eyaleti Asayiş Dairesi tarafından yayınlanmıştı. LKA, Uwe Mundlos’un bomba imal ettiği gerekçesiyle arandığını duyurmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı