Nefesler tutuldu

Hürriyet Haber
31 Ağustos 2012 - 10:35Son Güncelleme : 31 Ağustos 2012 - 12:32

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin bugün saat 17:00’de gerçekleştirmesi beklenen sunumu öncesinde piyasalar beklemeyi sürdürüyor. Bernanke’nin net parasal gevşeme mesajları vermesine ilişkin azalan beklentiler nedeniyle piyasada güçlü bir seyir gözlemlenmiyor. Euro, dolar karşısında 1.25'li seviyelerde bulunurken, içeride dolar 1.82 TL'nin üzerinde seyrediyor.

 

Son dönemde açıklanan Fed tutanaklarında kullanılan ifadeler sonrasında ciddi anlamda artan parasal genişleme sinyali beklentisi son günlerde tekrar azaldı. Bernanke’nin Jackson Hole'deki konuşmasına saatler kala genel kabul gören beklenti Bernanke’nin bu konuşmasında parasal gevşeme sinyali vermeyeceği yönünde.

BORSALARDA VE ALTINDA BEKLEYİŞ HAKİM

Özellikle borsalarda ve emtia tarafında parasal genişlemeyle piyasaya sürülecek olan likiditenin artması sonrası yükseliş beklentisi hakimdi. Altın son 15 günde bu beklentiyle 1,600 doların altından 1,660 dolara çıkarken, borsalarda da istikrarlı yükseliş görüldü.

Analistler, Jackson Hole'den gelecek haberler beklenirken, temkinli bir seyir izleneceğini ve endeksin 66,000'in üzerinde kalmaya çalişacağını belirtiyor. Geri çekilmelerde desteklerin 65,700 ve 65,500 seviyelerinde olduğunu kaydeden uzmanlar, yukarı harekette ise ilk direncin 66,400 seviyesi olduğunu ifade ediyor.

Piyasa ise, Bernanke’nin  ABD verilerinin çok da kötü gitmediği bir dönemde, etkinliği de tartışılır olan üçüncü bir parasal gevşemeye gitmek için acele etmeyeceğini düşünüyor.

İSTİHDAM VERİSİ ÖNEMLİ

Bernanke’nin 7 Eylül’de açıklanacak olan Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi ile 6 Eylül’deki Avrupa Merkez Bankası kararını görmek isteyebileceği tahmin ediliyor.

İstihdam verisinin 100 binin altında gelmesi ya da işsizlik oranının yükselmeye devam etmesi halinde Bernanke’nin genişlemeye gitmesi için baskı artacak. Piyasalardaki beklentiler ise istihdam verisinin 115 bin ile 150 bin civarında geleceği yönünde değişiyor.

FED'İN İÇİ KARIŞIK

Fed'den gelen sesler ise halen karışık. Guvernörler arasında olası bir genişlemenin uzun vadeli maliyetlerinden endişe edenlerin sayısı az değil. Son olarak Philadelphia FED Başkanı Charles Plosser şu anda daha fazla genişlemeye ihtiyaç olmadığını söylerken, Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart da daha fazla adım atmanın hem maliyetinin fazla olacağını hem de faydasının da sınırlı kalabileceğini belirtti.

İKİ AÇIDAN BAKILACAK

Bu nedenle Bernanke’nin bugünkü konuşması iki ana başlık altında izlenecek. Bernanke’nin yakın döneme ilişkin ekonomik beklentileri, özellikle de ekonominin ikinci yarıda hızlanıp hızlanmadığına ilişkin ifadeleri takip edilmesi gereken ana konuların başında olacak. İkinci olarak ise olası bir politika aksiyonunu doğurabilecek olası eşikler Bernanke’nin ifadeleri ile piyasalar tarafından şekillendirilmeye çalışılacak.

Bugün açıklanacak veriler ise şöyle:

10.00 TÜİK dış ticaret istatistikleri
11:00 İtalya temmuz işsizlik oranı
12.00 Euro bölgesi ağustos TÜFE
12:00 Euro bölgesi temmuz işsizlik oranı
12:00 İtalya ağustos TÜFE
13:00 İtalya temmuz ÜFE
16:45 ABD ağustos Chicago PMI
16:55 ABD ağustos Michigan Üniversitesi Güven Endeksi
17:00 ABD temmuz fabrika siparişleri
17.00 Hazine Müsteşarlığı iç borçlanma stratejisi

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı