Nefesini tut

Hürriyet Haber
25.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, kemer sıkma şartları için biraz daha zaman isteyen Yunanistan’a, ‘Troyka’nın ilerleme raporunu görmek istiyorum’ mesajı verdi. Yunanistan’ın nefesini eylüle kadar tutması gerekecek.

EKONOMİK darboğazdaki Yunanistan’da haftalardır beklenen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras görüşmesi dün sonunda gerçekleşti. Yunanistan, 2013-2014 yıllarında 11.5 milyar Euro’luk kesinti içeren tasarruf paketini hayata geçirmek için 2 yıl ek süre istediği görüşmede umduğunu bulamadı. Yunanistan’ın Euro’da kalmasını istediklerini bir kez daha yenileyen Merkel, ‘daha fazla zaman verme’ konusunda, net bir mesajı vermezken, Troyka’nın raporunu bekleyeceğini söyledi. Samaras hafta başında Alman Bild gazetesine, ‘Ek para istemiyoruz, nefes alıp ekonomiyi canlandırmak için biraz daha zaman istiyoruz” demişti.

Euro’nun bir parçası

İki liderin Berlin’deki görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel şunları kaydetti: “Euro para birimi Avrupa’nın entegrasyonunun bir simgesi olduğu için Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalmasını isiyorum. Yunanistan Euro Bölgesi’nin bir parçası. Ancak Yunanistan’dan da sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyorum. Yunanistan’daki yeni hükümetin, sorunları çözmek için her türlü çabayı harcayacağına inanıyorum. Bu Yunan halkından da büyük fedakarlıklar beklendiği anlamına geliyor.”
Almanya’nın da Yunanistan’ın çabalarını destekleyeceğini ifade eden Merkel, Samaras ile görüşmesinde Yunanistan’daki ekonomik büyümenin sağlanması için öncelikle kaybedilen güvenin yeniden kazanılması gerektiğinin vurgulandığını belirtti. Bu anlamda Yunanistan’ın üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çeken Merkel, “Daha fazla zaman için acil kararlar alınmamalı. Gereken adımların atılması için Troyka’nın raporunu bekleyeceğiz” diye konuştu.

Hollande ile hemfikiriz

Yunanistan’daki bazı yerel projelere de yardımcı olacaklarını belirten Merkel, sorunların bir anda çözülemeyeceğini, hedeflerine adım adım ulaşmak zorunda olduklarını ifade etti. Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Yunanistan’a yapılacak yardımlar konusunda görüş ayrılığı içinde olup olmadığının sorulması üzerine de, kendisinin bu konuda Hollande ile aynı görüşleri paylaştığı izlenimini edindiğini söyledi. Merkel, “Hollande ile birlikte, Yunanistan ile ilgili karar almadan önce Troyka raporunun beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sıra Yunan adalarında

ANDONIS Samaras, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile bugünkü görüşmesi öncesinde Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda da, Yunan adalarını satabileceklerini söyledi. Samaras, satışa çıkarılan varlıklarla ilgili bir soruya, “Eğer milli güvenlik sorunu bulunmuyorsa, bazı kayalıklardan ticari açıdan yararlanılabilir.  Ancak bunların tasfiye satışı olamaz. Sadece verimsiz bir toprağın, doğru fiyatla sermayeye dönüştürülebilmesi sözkonusu” diye cevap verdi. Le Monde “Yunanistan meskun olmayan adalarını satmaya hazır” başlığı ile yayınlanınca, Medya tepki gösterdi. Hükümet kaynakları,  Samaras’ın güneş, rüzgar çiftlikleri ve arıtma tesislerinin kurulmasını kastettiğini söyledi.

Bild’den ‘Almanya’ya  yük olma’ mektubu

Yorgo KIRBAKİ

BAŞBAKAN Angela Merkel ile görüşmesinden önce iki gün üst üste Andonis Samaras ile yaptığı röportajı yayınlayan Alman Bild gazetesi görüşmenin olduğu dünkü sayısında, Samaras’tan teminat isteyen bir mektup yayınladı. Yunanıları kızdıran Bild yayınladığı teminat mektubunu Samaras’ın imzalaması için çağrıda bulundu. Eski Yunan harflerine benzeyen yazı karakteriyle yayınlanan ve  ‘Ben Andonis Samaras, 1951 yılında Atina’da doğdum’ şeklinde başlayan Bild’in mektubunda Yunanistan’dan şu şartlar istendi:
· Ülkeme yapılan ekonomik yardımdan, Alman vergi mükellefinin zarar göreceği bir şey olmayacak.
· Yunanistan, eğer gerekliyse meskun olmayan adaların satışı dahil gerekli önemleri alacak.
· Bütün borçlarını kabul ediyor ve bunları faizleriyle ödeyecek.

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı