« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nefesimiz yetmedi: 82-77

Polonya’daki Avrupa Şampiyonası öncesi en önemli sınavı Efes Pilsen World Cup 8’de veren millilerimiz, güçlü rakibine son periyotta teslim oldu. Hidayet (17), Ömer Onan (12) ve Engin Atsür’ün (12) sayıları ay yıldızlılara yetmedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

A Milli Basketbol Takımımız, Efes Pilsen World Cup 8’deki ilk sınavında Hırvatistan’a 82-77 mağlup oldu. 12 Dev Adam, eylül ayında Polonya’da yapılacak Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi çıktığı bu önemli sınavda güçlü rakibini son saniyelere kadar zorladı ancak nefesi yetmedi.

TBMM Başkanı M.Ali Şahin’in de izlediği karşılaşmaya Semih ve Oğuz ikilisinin pota altından bulduğu sayılarla etkili başlayan Türkiye, maçın ilk 3 dakikasını 9-4 önde geçti. Milli takım, savunmasında Ukic’i durdurmakta zorlanırken, Popovic ve Prkacin’in devreye girmesiyle farkı kapatan Hırvatistan ilk periyodu 21-20 önde tamamladı.

Karşılıklı top kayıplarıyla başlayan ikinci periyotta Hidayet Türkoğlu’nun sayılarıyla oyunda dengeyi kuran milliler, 16. dakikada skorda eşitliği sağladı: 27-27. Devre 37-33 Hırvatistan’ın üstünlüğünde geçildi.

Bugünkü rakip Almanya

Banic’in pota altından üst üste bulduğu basketlerle etkili olan ve skoru 46-38’e taşıyan Hırvatistan, 25. dakikada karşılaşmadaki en büyük farkı yakaladı: 46-38. Oyunun bu bölümünde savunma sertliğini iyice arttıran ve hücumda Hidayet’in önderliğinde Ersan ve Engin ile aradaki farkı kapatan Türkiye, yakaladığı 16-5’lik seriyle 28. dakikada öne geçti: 54-51. Popovic ve Stojic’in 3 sayılık atışlarıyla skor üstünlüğünü tekrar ele geçiren Hırvatistan final periyoduna 59-54 önde girdi.

Millilerimiz Hidayet’in çabalarıyla 38. dakikada skoru 74-71 yapsa da, Kus ve Loncar’ın dış atışlarından gelen sayılara engel olamayınca karşılaşmadan 82-77 yenik ayrıldı. Turnuvanın açılış maçında Letonya, Büyük Britanya’yı 86-84 mağlup etti. Bugün Makedonya-Letonya ile saat 18.30’da karşılaşacak. Türkiye ise saat 21.00’da Almanya ile mücadele edecek.

? SALON: Atatürk
? HAKEMLER: Sreten Radovic (Hırvatistan) (**), Robert Lottormoser (Almanya) (**), Aytuğ Ekti (Türkiye) (**)
? TÜRKİYE: Sinan (**), Ömer Onan (**) 12, Semih (**) 8, Oğuz (**) 8, Hidayet (***) 17, Bekir (*), Ersan (**) 8, Kerem (*) 4, Ömer Aşık (**) 6, Ender (*), Barış (*) 2, Engin (**) 12
? HIRVATİSTAN: Ukic (***) 16, Kus (**) 8, Rozic (*) 4, Tomic (*), Kasun (*) 3, Popovic (**) 12, Vujcic (**) 4, Rancic (*), Stojic (**) 8, Banic (**) 8, Nicevic (*) 2, Prkacin (***) 12, Loncar (*) 5
? 1. PERİYOT: 20-21, ? DEVRE: 37-33 (Hırvatistan lehine), ? 3.PERİYOT: 54-59

Tanjevic: Rakibi küçümsedik

BASKETBOL Milli Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, Hırvatistan yenilgisini, “Rakibi biraz küçümseyince bu sonuç çıktı” şeklinde yorumladı.  Hırvatların bugüne kadar karşılaştıkları takımlar arasında en güçlü ekip olduğunu vurgulayan Tanjevic, “Londra’daki turnuvadan sonra hazır olduğumuzu düşünüyordum. Sanki kolay olacakmış gibi yeterli düzeyde agresif olamadık’’ dedi. Hırvatistan Antrenörü Jasmin Repesa ise, “Türk Milli Takımı savunma ve ribaunt anlamında çok iyiydi” diye  konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler