Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nefes kestiler

  Hürriyet Haber
  19 Ağustos 2009 - 15:38Son Güncelleme : 19 Ağustos 2009 - 09:29

  Irak sınırında görevli 40 askerin hikayesinin anlatıldığı sinema filmi 'Nefes', internette tıklama rekoru kırdı. Yüzbaşının askerlerine 'Uyursan ölürsün' dediği filmin fragmanı, 750 bin kez izlendi.

  İŞTE FİLMİN FRAGMANI

   Yüzbaşı, askerlerine tek tek, 'Annen var mı?', 'Karın var mı?' diye soruyor. 'Ölürsünüz!' diye bağırıyor sonra ve devam ediyor: 'Sen uyursan herkes ölür. Uyumayacaksınız! Yemeyeceksiniz, dinlenmeyeceksiniz. Sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim. Ölmenizi yasaklıyorum. Anlaşıldı mı asker?'  '

  SENARİST ESKİ SUBAY
  Filmin senaryosu aynı zamanda filmin yönetmeni olan Levent Semerci ile Mehmet İlker Altınay ve Hakan Evrensel'e ait. Senaryo Hakan Evrensel'in 'Güneydoğudan Öyküler' adlı kitabından uyarlandı. Kitabında Güneydoğu'da yaşanan terörü anlatan Hakan Evrensel, askeri okul mezunu. Uzun yıllar Güneydoğu'da subay olarak görev alan Evrensel, kendi isteğiyle ordudan ayrıldıktan sonra tanıklıklarını kitaplaştırdı.

  TAHTALI DAĞI'NA KARAKOL KURULDU
  Levent Semerci'nin yönetmenliğini yaptığı film, Antalya'nın Kemer İlçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı'nda  çekildi. Film için dağda, 2365 metre yükseklikte, küçük bir karakol kuruldu. Tahtalı Dağı'nı tercih etmesinin nedeni, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne jeolojik olarak benzemesi. Filmde 40 askeri canlandıran oyuncular, Türkiye'nin farklı illerindeki konservatuvarlarda okuyan, isimsiz öğrencilerinin arasından seçildi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı