"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Nedim Gürsel’in 40. yazarlık yılı

TÜRK edebiyatının iyi yazarlarından Nedim Gürsel, 40. yazarlık yılını kutluyor.

Nedim Gürsel’in yazı coğrafyası çok geniştir. Öyküden denemeye, incelemeden romana kadar geniş bir yelpazenin içinde yer alır. Kırk yıl, edebiyat dünyasında nitelikli eserlerle varlığını sürdürmek, gerçekten önemli.

Ankara’da ve Paris’te yıldönümü nedeniyle çeşitli toplantılar, açık oturumlar düzenlendi, onun değişik türlerdeki kitapları üzerine konuşuldu. Dün de benim yönettiğim, Enis Batur, Semih Gümüş, Selim İleri, Gül İrepoğlu, Hále Seval’in katıldığı açık oturumda Nedim Gürsel’in eserleri ve kişiliği konuşuldu. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen bu toplantıdan bazı notlar iletmeden Gürsel’in iki kitabından söz edeceğim:

Birincisi Sağ Salim Kavuşsak, ikincisi Hále Seval’in hazırladığı Yeryüzünde Bir Yolculuk.

Nedim Gürsel
’in yaşamı konusunda ayrıntılı bilgi edinebileceğimiz bu iki kitabın bence önemli bir işlevi var. Yazarın yazdıkları ile yaşamı arasında elbette fark vardır, ikisini karıştırmamak gerekir, ancak ben, her zaman iddia ederim, bir romancının eserinde bu ikisi arasında gelgitler bulunur. Bu suretle okur için bir okuma zenginliği sağlanır.

İhsan Yılmaz’la yaptığı röportajda Nedim Gürsel’in söylediklerinden ilgi çekici bir bölümü yazıma alacağım:

"Yazarlık bende bir tesadüfle başlayıp kadere döndü. Beni yazmaya iten şey, Sağ Salim Kavuşsak’ta araştırmış ve düşünmüştüm; babamın yarım kalan uğraşısını devam ettirmek, belki de tamamlamak çabası olabilir. Babamı 10 yaşındayken ve çok genç yaşta, 38 yaşındayken kaybettim çünkü."

* * *

NEDİM GÜRSEL
, Enis Batur, Selim İleri. Aynı zaman diliminde yazmaya başlamış üç iyi yazar. Kuşakdaşlar. Edebiyat anlayışları benzerlikler ve farklılıklar taşıyor. Birbirleri için söylediklerine ben çok önem veririm; çünkü bana göre aynı zamanda kendi eserlerini de açıklayan kırıntılar taşır bu yorumlar.

Enis Batur, üçünün huysuzluğundan söz etti, ama üçünün de edebiyata, yazdıklarına saygı duyduklarını ve edebi gerçekleri, eleştirilerini birbirlerinin arkasından değil, yüzlerine söylediklerini belirtti.

Selim İleri, aynı kuşaklar arasında bir kıskançlık olduğunu söyledi, ama Nedim Gürsel’in onun için övgü dolu yazısıyla her şeyin olağanüstü bir dostluk ilişkisi içinde yürüdüğünü söyledi.

Hále Seval, kitaplarındaki kadın kavramı açısından, Gül İrepoğlu da, bir sanat tarihçisi ve romancı olarak Nedim Gürsel’i değerlendirdi.

Semih Gümüş, onun eleştirmen yanını da beğendiğini, eleştiriyi sadece eleştirmenlerin değil herkesin yapması gerektiğini, Nedim Gürsel’in eleştiri ve denemelerini de birkaç kez okuduğunu belirtti.

Sanırım açık oturumun en hoş yanı, üç kuşakdaşın birbirleri hakkında söyledikleri sevgi dolu sözlerdi.

* * *

BİLİRSİNİZ,
ben kuşak ruhunu çok severim.
X