« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Neden boksu seçtiğini anlattı

Türk basketbolseverlerin yakından tanıdığı Letonyalı basketbolcu Kaspars Kambala, geçmişte talihsiz bir olay yaşadığını, ancak bunu lehine çevirmeyi başardığını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Geçmiş sezonlarda önce Efes Pilsen'de forma giyen, ardından Fenerbahçe Ülker'e geçen, ancak 2006-07 sezonunda sarı-lacivertli takımda olduğu sırada doping yapması nedeniyle 2 yıl ceza alan Letonyalı oyuncu, Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yer alan röportajında, oynadığı dönemde Fenerbahçe Ülker'de çok iyi ortam olduğunu dile getirdi.

Kambala, aldığı ceza sonrası 2 yıl basketboldan uzak kalırken, spor hayatını profesyonel boks yaparak değerlendirmişti.

Cezasının bitmesinin ardından basketbola dönen Kaspars Kambala, sarı-lacivertli takımda oynadığı dönemde güzel vakit geçirdiğini ifade ederek, “Bence herkesin başına her şey gelebilir. Ben de talihsiz bir olay yaşadım. Ancak, bu kötü tecrübeyi lehime çevirmeyi başardım ve çok ders aldım. Bu dönemde profesyonel boks yaparken, ailemle vakit geçirdim ve birkaç ay önce de kızım dünyaya geldi. Demek ki hayatımda bu dönemi bu şekilde yaşamam gerekiyormuş” dedi.

Herkesin kendisinin sert bir oyuncu olduğunu ifade ettiği için boksu seçtiğini kaydeden tecrübeli oyuncu, şöyle devam etti:

“Gerçekten sert olup olmadığımı görmek istedim. Bunun için profesyonel olarak boksla ilgilenmeye karar verdim. Basketbola göre çok daha sert ve zor bir spor dalı. Boks bugüne kadar beni en zorlayan performanslardan biri oldu. Daha fazla antrenman yapmak zorunda kaldım. Ancak sonunda aldığım zevk, herkesin etrafımda çığlık atarak bağırması çok etkileyiciydi. Basketbola geri dönme kararımda çok zorlandığımı söyleyebilirim. Hala boks lisansım var ve şu anda basketbol oynuyorum. Aynı anda iki sporda profesyonel seviyede sporcuyum. Yaşadığım bu tecrübe hayata bakış açımı değiştirdi ve basketboluma çok olumlu yansıdı.”

(A) Milli Basketbol Takımı'nı da değerlendiren Kambala, “Birçok oyuncuyu tanıyorum. Çoğu benim kendilerine karşı oynadığım arkadaşlarım. Ama benim Türk milli takımı hakkındaki en önemli tespitim ve en beğendiğim özellik, oyuncuların basketbolu çok zor ve sert oynamaları. Türkiye'de çok üst seviyede basketbol oynanıyor. Türk milli takımı Avrupa Şampiyonası'nın favorileri arasında ve madalya kazanabilecek potansiyele sahip. Ayrıca İstanbul'un benim kalbimde çok özel bir yeri var. Şu anda Ankara'dayım ve Türkiye'de olmak ve eski arkadaşlarımı görmek gerçekten çok güzel” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz