"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Neden başarısı oldum?

Güzin ABLA

Eyüp'ten K.Ö.

<ı>Sevgili Güzin abla, ben 14 yaşında orta 2. sınıfa giden bir genç kızım. İlkokuldan beri hep özel okulda okudum. Hazırlık sınıfında okudum. Ancak o okuldan memnun kalmayınca, babam araştırıp bir başka okula yazdırdı. Bu okulu çok sevmiştim. Öğretmenlerim de çok iyiydi. Benimle her şeyini paylaşan iki de çok iyi arkadaş edindim. Ancak dersler çok ağırdı. İlk dönem çok kırık getirdim. Babam ‘‘kızım sen çalışırsan başarırsın’’ diyordu. Ben de onun güvenini kötüye kullanmamak için ikinci dönem canımı dişime taktım. Çalıştım. Gecemi gündüzüme kattım. Hiç bir arkadaşımla görüşmedim. Hele sınavlar döneminde annem odama yemeğimi getiriyordu. Ancak sınavlardan hep kırık notlar aldım. Öğretmenlerim bile bu duruma şaşırdılar. Ne kadar çok çalıştığımı biliyorlardı. Hatta özel öğretmen bile tutmuşlardı bana. Şimdi kendimden utanıyorum. Neden böyle oldu? Ben aptal mıyım? Bu kadar mı kafasızım?

***

Canım kızım, senin durumunda olan o kadar çok öğrenci var ki... Sınavlarda insan ne kadar çok çalışırsa çalışsın, bazen şanssızlıktan, bazen bu çok çalışmanın etkisiyle, aşırı yorgunluktan, ya da bir başka nedenden başarısız olabiliyor. Sınavların stresi en başarılı öğrenciyi bile etkileyebiliyor. Senin bir de okul değiştirmiş olman, belki iki okul arasındaki eğitim düzeyi farkı seni zorlamış olmalı.

Kızım üzülme, bak ne güzel anlayışlı ve sana çok güvenen bir ailen var.

Bitkilerle sağlık ve güzellik

Soğan idrar söktürücü, zayıflatıcı etkisiyle tanınır

Şu bildiğimiz, evlerimizden eksik olmayan soğanın çok yararlı bir idrar söktürücü olduğunu biliyor musunuz? Soğan suyu, ya da çorbası bu nedenle zayıflatıcı etkisiyle dikkat çeker. Aynı zamanda da böbrek taşlarını düşürmede yararlanılır. Soğan haşlanır, lapa yapılırsa, tülbent arasında çıbanların üzerine konur ve çıbanın patlayıp, iltihabın akmasına yardımcı olur.X