KOCAELİ HABERLERİ

Necmettin Erbakan’ın vefatının 5. yılı

AA / Metin Girgin,Şahin Oktay
29.02.2016 - 05:07Son Güncelleme :

- Erbakan Vakfı Genel Başkanı Erbakan: "Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederek bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açarak tarihe yeni bir yön vermesi gibi, rahmetli Erbakan Hocamız da insanların zihninde bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açtı. İnsanların zihninde bir çığır açtı"- KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Necmettin Erbakan, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın mimarlarından biri olarak tarihe geçmiştir ve Kıbrıs Türk halkının kalbinde yaşamaktadır"

AA / Metin Girgin,Şahin Oktay

KOCAELİ (AA) - Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederek bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açarak tarihe yeni bir yön vermesi gibi, rahmetli Erbakan Hocamız da insanların zihninde bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açtı. İnsanların zihninde bir çığır açtı" dedi.

Erbakan Vakfı Kocaeli Şubesince Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Bir Dünya" konulu konferansta konuşan Erbakan, Necmettin Erbakan'ın yetiştirdiği Milli Görüşçüler olarak bu tür anma programlarını Türkiye'nin dört bir yanında yaptıklarını söyledi.

"Erbakan Hocamız hayatı boyunca 3 temel dersi vererek aramızdan ayrıldı" diyen Fatih Erbakan, bunlardan birincisinin "İslamsız saadet olmaz" dersi olduğunu belirterek, "Ne diyordu Erbakan Hocamız, 'Bir insan ne kadar büyük güce sahip olursa olsun, ne kadar ilimde fende ilerlemiş olursa olsun, ne kadar üstün zekaya ve hafızaya sahip olursa olsun, insanlığa ihtiyaç duyduğu saadeti ve selameti sağlayamaz. Nasıl sağlayamaz. Eğer İslam'dan nasibini almamışsa sağlayamaz.' İkincisi 'cihadsız İslam olmaz' dersiydi. İslam dini, cihad dinidir. Namaz dinin direğiyse, cihad dinin zirvesidir. Üçüncü verdiği temel ders, 'dünya siyonizmini tanımayan bir kimse, İslam'ı tam manasıyla kavrayamaz' dersidir" şeklinde konuştu.

Erbakan'ın zorluklara ve sıkıntılara rağmen kendi temel değerlerini, kendi inancını temel alarak yürüdüğü bu yolda başına gelen bütün zorluk ve sıkıntılara göğüs gerdiğini, sabrettiğini, azimle, gayretle davasından dönmeden mücadeleye devam ettiğini vurgulayan Erbakan, "İşte bunun içindir ki Erbakan Hocamız, 'Bizim bu dava uğrunda 4 tane partimizi kapattılar. 5'incisini kurup, yolumuza devam ettik. Bu dava uğrunda değil 4 partimizi, 14 partimizi de kapatsalar, 15'incisini de kurar, yine de yolumuza devam ederiz' demiştir" ifadelerini kullandı.

- "Milli Görüş, milletin kendi inancına ve özüne dönüşüdür"

Milli Görüş hareketinin kendi dünya görüşünden zorla ve hile ile uzaklaştırılan bir milletin yeniden kendi inancına, kendi tarihine, kendi temel değerlerine ve kendi medeniyetine dönüş yapma hareketi olduğunu anlatan Fatih Erbakan, şöyle devam etti:

"Bu hareket, milletimizin köklerine ve özüne dönüş hareketi olmuştur. Çünkü, bu hareketi başlatan Erbakan Hocamız bin senedir sahip olduğumuz temel değerlere, inancımıza, aslımıza sadık kalarak, bin sene önce bu milletin önderleri hangi yolu takip ettiyse o yolu takip ederek bu hareketi başlatmış ve yürütmüştür. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederek bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açarak tarihe yeni bir yön vermesi gibi, rahmetli Erbakan Hocamız da insanların zihninde bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açtı. İnsanların zihninde bir çığır açtı."

Necmettin Erbakan'ın da bütün insanlar gibi fani olduğunu, ancak temsil ettiği "Milli Görüş" davasının baki kalacağını dile getiren Erbakan, "Elbette ki bütün ölümlüler gibi Erbakan Hocamız da aramızdan ayrılmış, dünyasını değiştirmiştir. Fakat onun bize manevi mirası olan Milli Görüş davası bizimledir. Bizler bu anma programlarıyla hep bir ağızdan dünyaya haykırıyoruz. Bizimle ilelebet birlikte olacak Erbakan Hocamızın manevi emaneti olan Milli Görüş davasına bundan böyle eskisinden daha çok, daha sıkı sarılacağız."

- KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Necmettin Erbakan'ın, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın mimarlarından biri olarak tarihe geçtiğini ve Kıbrıs Türk halkının kalbinde yaşadığını ifade etti.

Erbakan ile iki ülkenin Başbakanı olarak çok anlamlı bir ekonomik iş birliği protokolünü imzalama bahtiyarlığına kavuştuğu için kendini çok mutlu hissettiğini belirten Eroğlu, Erbakan'ın, 'Dışa bağımlı ve yetersiz bir sanayileşmeyi asla kabul edemeyiz. Sanayileşme davamız, savaşımız işte bu noktada başlıyor. Onların füzeleri varsa, biz de onları atıldığı yere geri döndürecek teknolojiye sahip olmalıyız' dediğini anımsattı.

Kıbrıs'ta Annan planına karşı çıktıklarını belirten Derviş Eroğlu, ABD Büyükelçisinin kendisini ziyarete geldiğinde samimi itirafta bulunduğunu, "Biz Kıbrıs'ta Annan planına Türklerin 'evet' demesi için 30 milyon dolar harcadık" dediğini aktardı.

Kıbrıs'ta büyük yokluklar içinde mücadele verdiklerini anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Fakat biz birbirimize inandık, birbirimize güvendik ve direndik. Öğrencilik yıllarımda, 'Türkler anavatandan gelecekler ama havadan mı gelecekler denizden mi gelecekler bilmiyorum' demiştim. O inançla mücadele ettik. Türkiye'nin bir gün geleceğine inanmamış olsaydık, mümkün değil mücadele edemezdik. Türk hükümetlerine, Türk halkına Kuzey Kıbrıslıların güveni sonsuz. Türkiye, KKTC'nin en büyük teminatıdır. Türkiye'nin anavatanımız olduğunu, Türkiyesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin olamayacağını siyasi hayata başlamadan önce de hep söyledim."

Necmettin Erbakan'ın siyasi hayatını konu edinen sinevizyon gösterisinin yapıldığı programda ayrıca Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dua edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Necmettin Erbakan’ın vefatının 5. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 05 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Necmettin Erbakan’ın vefatının 5. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı