İZMİR HABERLERİ

Necip Nasır: "Arazi Üretilemiyor, Kent Ekonomisi Zarar Görüyor"

IHA
31.07.2015 - 12:04Son Güncelleme :

MÜTEAHHİTLER FEDERASYONU BAŞKANI NECİP NASIR, İZMİR'DE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞEMEMESİ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELİN YENİ ARSA ÜRETİLEMEMESİ OLDUĞUNU KAYDETTİ.

IHA

İzmir’de inşaat sektörünün gelişmesinin önündeki en büyük engelin yeni arsa üretilememesi olduğunu kaydeden Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, kent ekonomisinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi.
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, yaptığı açıklamada, inşaat sektörünün, arazi yetersizliği nedeniyle canlanamadığını ve projelerin hayata geçirilemediğine dikkat çekti. İzmir’in planlanması halinde sektörün hızlı bir şekilde canlanmasını beklediklerini ifade eden Nasır, "Yatırımcılar, hükümetin durumunun açıklığa kavuşmaması nedeniyle yeni projelerini bekletiyor. Belediyeler tarafından planlama çalışmaları yapılıyor; fakat bu konuda bazı sıkıntılar var" dedi.
6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’nın, Türkiye adına çok başarılı bir proje olduğunu vurgulayan Nasır, “Yurt içinde kentsel dönüşüm gerçeği var. Kanun ilk çıktığı zaman, devrim niteliğinde olduğunu söylemiştik. Deprem gerçeği olan ülkemizde, yüzde 85 dönüşme oranı olması gerektiğini, sağlıklı olmayan konutların dönüşümüyle ilgili kanunların gerektiğini de belirtmiştik. Kentsel dönüşümü İzmir gerçeğine indirgediğimizde, arzu edilen boyutlarda dönüşüm maalesef yapılamadı. 2012’den bugüne geçen 3 yıllık süreçte, bizler de sektör temsilcileri olarak çok dikkatli davrandık” ifadesini kullandı.
"KENTSEL DÖNÜŞÜM BİREYSEL OLARAK YAPILIYOR"
İzmir’de kentsel dönüşümün bireysel olarak yapıldığının bilgisini veren Necip Nasır, federasyon olarak yapılanları dönüşüm olarak değerlendirmediklerini belirtti. Nasır, "İzmir’i ileriye taşıyacak vizyon sahibi planların olmaması çok daha farklı bir tehlike doğuruyor. Planları olmayan İzmir’de, haliyle eski yapıları yıkıp yapıyorlar. Aslında doğru uygulansa, şehrimiz ve ülke adına çok yararlı olacak kanundan bazıları faydalanarak gelişi güzel işler yapıyor. Belki depreme dayanıklı sağlıklı yapılara sahip olacağız, ama betonlaşmış, vizyon ve misyonu olmayan bir kent haline dönüşmemiz de yakındır" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Necip Nasır: "Arazi Üretilemiyor, Kent Ekonomisi Zarar Görüyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Necip Nasır: "Arazi Üretilemiyor, Kent Ekonomisi Zarar Görüyor" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  07:48
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:02
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı