Gündem Haberleri

GÜNDEM

  NEB'ler Gara’yı böyle vurdu

  Uğur ERGAN /ANKARA
  21 Eylül 2015 - 14:05Son Güncelleme : 21 Eylül 2015 - 14:05

  TÜRK Hava Kuvetleri’ne ait uçakların 11 Eylül günü sabaha kadar süren Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarında en büyük hedeflerden birisi olan Gara’nın vurulma görüntüleri yayınlandı. Bu arada Genelkurmay'dan bugün yapılan açıklamada Dağlıca’da PKK terör örgütüne ait mühimmat ve akaryakıt deposu olduğu belirlenen hedeflere hava harekatı düzenlendiği ve 5 PKK'lı teröristin öldürüldüğü belirtildi.

  Terör örgütünün en büyük mühimmat deposu olduğu bildirilen Gara Kampı, insansız hava araçlarının NEB adı verilen bombalarıyla vurudu.  Yayınlanan görüntülerde PKK’nın barındığı mağaralar ile mühimmat ve kış ayları için erzaklarını sakladıkları depoların TÜBİTAK’ın ürettiği delici harp başlığı taşıyan nüfuz edici bombalarla (NEB) imha oluşları görülüyor.

  870 kilo ağırlığında, 457.2 milimetre çapında, 2 bin 600 milimetre boyundaki bu bombalar, isabet ettiği Gara’daki mühimmat deposunun içine bir vida gibi girdikten sonra patladı. Bu bombaların tam hedefi bulması sonucu PKK’nın cephaneliğinde zincirleme patlamalar meydana geldi. Örgüt bu operasyonla birçok silah ve patlayıcıyı kaybetti. Türk uçakları 24 Temmuz’da başlayan PKK’ya yönelik hava operasyonlarının 7 ve 8’inci ayaklarında da Kuzey Irak’a yaptığı taarruzlarda NEB bombaları kullanmıştı.

  NEBler Gara’yı böyle vurdu Dağlıca'da PKK hedeflerine hava harekatı: 5 terörist öldürüldü

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı