« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Neandertal kalıtımı iki yıl sonra tamam

Max-Planck Evrimsel Antropoloji araştırmacıları bir Amerikan kuruluşuyla birlikte Neandertal insanının kalıtımını çözmek istiyorlar. Kalıtım malzemesi DNA, yeni bir teknikle yaklaşık olarak 30.000 yıllık bir iskeletten elde edilecek. 454 Life Sciences Corparation firması tarafından geliştirilen teknoloji, Neandertal fosillerinden DNA çıkarmaya, çözmeye ve zincir moleküllerinin baz dizisini saptamaya izin vermekte.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bilim adamları ilk aşamada Hırvatistan’da bulunan 38.000 yıllık bir Neandertal fosilindeki bir milyon baz çiftini çözdüler. Eski tekniklerle bu mümkün değildi diyor Max-Planck araştırmacılar. Bir organizma öldüğü zaman, hücreleri bakteri ve mantarlarca indirgenmekte. Ve bu indirgeme sürecinde DNA önemli ölçüde zarar görmekte.

Kalıtım malzemesinden geriye kalanlar fosilleşme sırasında küçük parçalara dağıldıktan sonra kimyasal değişimden geçmekte. Dolayısıyla da fosilleşmiş kemiklerde bakterilerin ve mantarların kalıtımı da bulunmakta.

Ayrıca kemiklerle daha önce çalışan bilim adamları da malzemeyi kirletmiş olabiliyorlar. Max Planck Enstitüsü’nden Svante P??bo, hangi DNA’nın kemiğe ait olduğunu belirleyen bir yöntem geliştirdiği gibi kimyasal değişimden geçen çok kısa DNA parçalarıyla çalışmaya izin veren teknik çözümler de buldu.

Bu teknikler şimdi 454 Life Sciences firmasının yeni DNA sekanslama yöntemiyle birleştirilecek. Yeni teknolojinin yardımıyla az miktarda kemik malzemesinden DNA dizilerinin,bir milyonda dörtte biri çoğaltılıp birkaç saat içinde tek bir makinede çözülebilmekte.

Araştırmacılar, Neandertal kalıtımının meydana geldiği üç milyon baz çiftinden bir taslak oluşturabilmek için Neandertal fosilinin yaklaşık olarak 60 milyar baz çiftini belirlemek istiyorlar. Bu çalışma için farklı Neandertal fosillerinden alınan örnekler kullanılacak. 1856 yılında bulunan ilk Neandertal fosili de çalışmaya dahil edilecek.

Neandertal kalıtımının çözülümünden sonra sonuçlar, modern insan ve şempanzenin kalıtımlarıyla karşılaştırılacak. Bilim adamları yeni araştırmalarıyla modern insan ve Neandertal arasındaki evrimsel akrabalık hakkında yeni bilgiler edinebilmeyi umuyorlar.

Karşıtlaştırmanın öte yandan insanı Afrika’dan çıkarak tüm dünyaya yayılmasına neden olan genetik değişimleri de göstermesi beklenmekte. Araştırma,Svante P??bo ve 454 Life Sciences firmasının Moleküler Biyoloji yönetici Michael Egholm tarafından yönetilecek. Max-Planck Birliği tarafından finanse edilen çalışmanın iki yılda tamamlanacağı sanılmakta.

Bunları da Beğenebilirsiniz