Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı merak ediliyor... İşte emeklilik hesaplama robotu

  Hürriyet Haber
  23.08.2017 - 18:29 | Son Güncelleme: 23.08.2017 - 18:29

  Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı merak eden yüz binlerce vatandaş konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Çalışma hayatını bir kenara bırakıp artık huzurlu bir yaşam isteyen vatandaşlar emeklilik yaşlarını öğrenmeye çalışıyorlar. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "emeklilik yaşının yukarı çekileceği" iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki, ne zaman emekli olurum? İşte, emeklilik yaşı hesaplama robotu.

  Ne zaman emekli olabilirim sorusu, uzun yıllar çalışma hayatı içerisinde bulunan ve artık emekliliğe yaklaştığını düşünen vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Ne zaman emekli olabilirim sorusuyla, bu işlemi internet üzerinden nasıl gerçekleştireceklerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirdi. İşte, çalışma hayatının sonuna yaklaşan vatandaşların sorguladığı ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabı

  Ne zaman emekli olurum sorusuna emeklilik hesaplama robotu ile yanıt bulmak mümkün olabiliyor. Çağın gerekliliklerinden birisi olan internetin aktif olarak kullanılması, kurumlar tarafından da benimsendi. Bu anlayışı iyi benimseyen Sosyal Güvenlik Kurumu, 'Ne zaman emekli olurum?' sorusuna yanıt verebilmek için emeklilik hesaplama robotu hazırladı. İşte, ne zaman emekli olurum hesaplama robutu 

  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

  EMEKLİLİK YAŞIYLA İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "emeklilik yaşının yukarı çekileceği" iddialarına ilişkin, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2036 yılına gelindiğinde, Türkiye'de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir planlama yapıyor. Bu çerçevede, mevcut yasal yapı devam edecek. Şu anda çok güçlü bir şekilde emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil." dedi.

  Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan 29 Mayıs 2017 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamaları hatırlatılarak, "Emeklilik yaşının yukarı çekilmesine yönelik çalışma var mı?" diye sorulması üzerine Kurtulmuş, "Hayır, yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu andaki mevcut emeklilik yaşıyla ilgili yasal düzenleme devam edecektir." diye konuştu.

  Müezzinoğlu'nun, OECD ülkelerinde emeklilik yaşının 72, Türkiye'de ise 52 olduğunu belirttiğini ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bu yaşın belli bir süre içinde ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hedefi 2036'ya gelindiğinde Türkiye'de kadınlarda emekliliğin 58, erkekler ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak olan bir tahminde bulunuyorlar ve buna göre bir planlama yapıyorlar. Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek, şu anda çok güçlü bir şekilde, emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil."

  Erken emeklilik şartları nedir?

  Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmesi için belirli miktarlarda prim ödemesi yapmak zorundadırlar. Erken emeklilikten önce normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Bunlara bakıldığında erken emekli olmak için yine şartların oluşması gerekmektedir. Fakat yaş sınırına ulaşma şartı diğer tüm şartlar tamamlandığı taktirde aranmamaktadır.

  Başvuruda bulunan kişilerin prim ödemelerinin tamamlamış olmaları ve hizmet sürelerinin eksiksiz olarak doldurmuş olmaları erken emeklilik için gereklidir. Vermiş olduğumuz şartları oluşturmuşsanız şayet erken emeklilik hakkı kazanmış durumdasınızdır. Erken emeklilik için kabul etmeniz gereken durum ise maaşınızdan erken emekli olacağınız için uygulanan maaş kesilmesidir. Bu durum şöyledir ki emekli olacak vatandaşlarımızın maaşlarından %5 oranında bir kesintiye uğramasıdır.

  1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmanız erken emeklilik için gereken şartlardandır.

  Son olarak da bahsettiğimiz gibi erken emeklilik için prim gün sayısı doldurulması gerekli bir durumdur.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı