Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ne yerseniz o olursunuz!

Detoks, bir çılgınlık mı yoksa kirli dünyamızı arındıracak bir mucize mi gerçekten?

Bu sorunun yanıtını, 24 Kasım’a kadar Türkiye’deki detoks kampını yönetecek Amerikalı beslenme koçu Jennifer Hnat ile aradım. Sonuç mu? Aşağıda efendim...

Sizin bir beslenme uzmanından farkınız nedir?- Felsefem farklı. Ben periyodik olarak detoks yapmanın, saf ve taze gıdalarla beslenmenin, kişiyi iyileştirdiğine ve şifalandırdığına inanıyorum. Çok ciddi hastalıklarını diyet yaparak ve yaşam şekillerini değiştirerek tedavi eden birçok insan tanıyorum. Geneneksel diyetisyenler sağlıklı beslenmenin bu açısıyla çok ilgilenmiyorlar.

n Aldığınız vejetaryen ve doğal gıdalar eğitimi sonrası hayatınız nasıl değişti?

- Beslenme düzenimi çiğ sebze-meyveye yönlendirdikten sonra, ilk olarak kariyer ve ilişki stresi nedeniyle aldığım 8 kiloyu verdim. Çalışmak, yaratıcı olmak için daha çok enerjim ve motivasyonum olmaya başladı. Ve bunlar hiçbir ilaç kullanmadan beni depresyondan çıkardı. Bedenimi toksinlerden temizledikçe daha net düşünmeye, bir probleme odaklanmak yerine çözüm odaklı olmaya başladım. Sezgilerim ve içsel rehberliğim güçlendi. Gerçek hayat amacımın ne olduğunu sorgulamaya ve araştırmaya başladım. İnsanlar bana "Neler yapıyorsun da böyle harika görünüyorsun" diye sorar oldular.

n Siz kimsiniz? Kişisel tarihinizden biraz bahseder misiniz?

- Sağlık ve beslenme konularının önemini 20 sene kadar önce ortaokul çağlarında algılamaya başladım. İlaç kullanmayı sevmiyordum. O dönemler alternatif sağlık kitapları okur, üzerimde deneyler yapardım. Daha sonra Georgia Üniversitesi’nde Tüketici Gıdaları ve Nutriton üzerine eğitim aldım. Ardından master çalışmamı vejetaryen ve çiğ beslenme nutritionisti Gabriel Cousens’in yanında, Arizona’da tamamladım. Sonunda NEWtrition adındaki gıda danışmanlık şirketimi Atlanta’da kurdum. Özellikle Amerika’da sık sık detoks kampları düzenliyorum. Energy of Life’ın sahibi Banu Can ve OWO’nun sahibi Fulya Eyilik beni Türkiye’ye davet ettiği için de Richmond Nua Otel’de detoks kampı düzenlemek üzere Türkiye’ye geldim.

n Evde detoks yapmanın yolu var mıdır?

- Ne yaptığınızı tam olarak bilmeden evde detoks yapmanızı tavsiye etmem. Sağlık durumunuzu daha kötüye götürebilir, hatta kendinize zarar verebilirsiniz. Ben kişilere profesyonel bir detoks programına katılmalarını öneririm.

n Sebze ve meyveleri nasıl tüketmeliyiz?

- En ideali, meyve ve sebzeleri pişirmeden tüketmek. Çiğ gıdalar tüm enzim, mineral ve vitaminleri üzerinde tuttukları için pişirilmiş hallerinden çok daha faydalı olurlar. Bunun için taze sıkılmış meyve ve sebze suları içebilir, çiğ salata yiyebilir, meyve tüketebilirsiniz. Eğer pişmiş yemek yemek istiyorsanız, çok hafif bir şekilde ve mümkünse buharda pişirmek veya hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ile pişirmek daha sağlıklı olacaktır.

n İşlenmiş ya da hormonlu dediğimiz gıdaları tüketmekten nasıl korunabiliriz? Bilmeden tükettiğimizde ne olur?

- Bunları yemeyi bırakarak üretici firmaları desteklememiş olursunuz. Çünkü hormonlar, hayvanların daha çabuk kilo alması için, hayvanların ürettikleri süt miktarını artırmak, tükettikleri yemleri ise azaltmak, yani çabuk yoldan para kazanmak için kullanılıyor. Sentetik hormonlar kanser riski taşımaktadır. O yüzden gıdalar konusunda çok bilinçli olmamız gerek. Çok sık söylenen bir söz vardır, "Her ne yiyorsan osun" diye. Bu sözü unutmamak gerek.

n Siz bir gün içinde nasıl beslenirsiniz?

- Günde en az 1 litre su tüketirim. Acıktığımda evde yaptığım en favori karışımım, suda bekletilmiş kabak, karnıbahar tohumları, altın üzümler, hindistancevizi ve bir miktar deniz tuzu karışımıdır. Bitkisel çaylar içmeyi severim. Aynı zamanda organik süper yiyecekler diye adlandırdığımız takviye gıdalar tüketirim. Şeker yerine stevia tüketirim, deniz tuzu ve bağışıklık sistemini destekleyici baharatlar kullanırım. Genelde akşamüstü geç saatlerde büyük bir salata yerim. Eğer yemeğe çıktıysam daha çok salata veya buharda pişmiş sebze yerim. Ayrıntılı bilgi için: www.antiagingqueen.com

DOĞAL ANTİDEPRESANLAR

n Nasıl beslendiğimiz nasıl hissetiğimizi de belirler diyorsunuz. Mutlu olmak için neler yemeliyiz?

- Hazmetmek bedenimizden talep ettiğimiz en stres verici görevlerden birisidir. Çiğ sebze ve meyveye odaklanarak, hazmetmek için daha az enerji yakarsınız. O zaman aldığınız gıdaların enerjisi size tüm gün boyunca yeter. Eğer sadece bedeninizin ihtiyacı olan gıdaları tüketirseniz, bedeniniz enerji depolamaya başlar ve bu size canlılık ve motivasyon verir. Kendinizi depresif hissediyorsanız, bir avuç dolusu balkabağı tohumu yiyin, daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bunlar doğal Prozac’tır aslında!

n Neleri yemek bizi mutsuz eder?

- Kızarmış gıdalar, yapay tatlandırılmış olanlar, kimyasallar dolu gıdalar... Bu tip ürünler bedende stres yaratır. Gereğinden fazla yemek de toksik madde oluşturur.
X