Gündem Haberleri

  Ne yaptın Recai!

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Baba'dan Kutan'a sürpriz telefon

  FP kulisleri, Hizbullah açıklamaları nedeniyle FP ile Genelkurmay arasındaki krizin tırmandığı sırada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in FP Genel Başkanı Recai Kutan ile yaptığı sürpriz telefon görüşmesiyle çalkalanıyor. Sızan bilgilere göre telefon, Kutan'ın FP Grubu'ndaki konuşmasının hemen ardında geldi. ‘‘Demokrasinin balans ayarcıları tankları Sincan yerine Hizbullah'ın üzerine neden yürütmediler?’’ sözlerini televizyonlardan izleyen Demirel, aynı akşam Kutan'ı evinden telefonla aradı.

  Demirel'in, kendisine özel görüşmelerinde ‘‘ağabey’’ diye hitap eden Kutan'a ilk tepkisi, ‘‘Ne yaptın Recai?’’ oldu. Hizbullah konusunda askerleri hedef alan konuşması için Kutan'a, ‘‘Bu ne biçim söz’’ diyen Demirel, ardından da şu sitemde bulundu:

  ‘‘Bu pisliğin askerle ne alakası var? Böyle bir olayda askeri niye bu şekilde hedef alıyorsun? Bunun getireceği sıkıntıları hiç düşünmedin mi?’’

  Demirel'in bu telefon görüşmesinde daha sonra Kutan'a, tansiyonu düşürmesini istediği de FP kulislerinde konuşuluyor. Demirel'in, perşembe günü Çankaya Köşkü'nde görüşeceği Kutan'a aynı eleştirileri bir kez daha aktaracağı söyleniyor.

  Kutan'ın da Demirel'e, sözlerinin yanlış anlaşılıp, yanlış aktarıldığından dert yandığı ve doğrudan askerleri hedef alan bir kastının olmadığını söylediği öğrenildi. Demirel'e, ‘‘Eğer bir yanlış anlama olduysa, bunu düzeltirim’’ diyen Kutan'ın, bu açıklamayı yapmaya hazırlandığı sırada ise Genelkurmay'ın Hizbullah konusunda kendilerine yönelttiği ‘‘irticanın kaynağı olmak’’, ‘‘suçluluk telaşı içinde bulunmak’’ ve ‘‘rant sağlamaya çalışmak’’ suçlamalarıyla karşılaştığı bildirildi.

  FP kulislerine sızan bilgilere göre, Kutan, Genelkurmay açıklamasından sonra akşam Balgat'a gizli bir ziyaret gerçekleştirerek, yasaklı lideri Necmettin Erbakan ile bir görüşme yaptı. Erbakan da, Kutan'a Meclis Grubu'ndaki konuşmasından duyduğu rahatsızlığı aktardı. Erbakan, FP'yle ilgili kapatma davasında artık son aşamaya gelindiği bir sırada askerle yaşanacak bir krizin olumsuz etkide bulunacağını belirterek, Kutan'dan ‘‘yanlış anlamayı giderip, tansiyonu düşürecek bir açıklama yap’’ dedi.

  Erbakan-Kutan görüşmesinin ardından devreye Erbakan'ın FP içindeki ‘‘sağ kolu’’ olarak tanınan Malatya Milletvekili Oğuzhan Asiltürk girdi. Yaygın söylentiye göre, Kutan'ın daha sonra büyük tepki çeken Genelkurmay'a yanıt verdiği bir sayfalık açıklaması da Asiltürk tarafından kaleme alındı. Kapatma davası nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nde FP adına savunma yapan Ankara Milletvekili Cemil Çiçek'in hazırladığı metin ise kabul görmedi. Çiçek'in hazırladığı metinde, Kutan'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığı vurgulanırken, Hizbullah konusunda askerlerle ilgili iddialara da, ‘‘Bu konuda vatandaşların, medyanın ve siyasetçilerin kafasında bir takım kuşkular vardır, bunlar dile de getirilmiştir. Bütün bunları, kendi kuşkularıyla birlikte gündeme getirmek bir anamuhalefet partisinin görevidir’’ diye yanıt veriliyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı