Gündem Haberleri

  'Ne olursa olsun İsrail’den özür bekliyoruz'

  Reuters
  16.02.2011 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Adının açıklanmasını istemeyen bir Türk diplomat Ankara’da dün bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler’in Mavi Marmara baskını raporunun tarafsızlığına inandıklarını ancak yine de İsrail’in olayla ilgili özür dilemesini beklediklerini belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Yetkili, “BM soruşturmasının tarafsız olacağına inanıyoruz. Ne biz istediğimizi alacağız, ne de İsrail istediğini alacak. Ancak özür ve tazminat bizim kırmızıçizgilerimizdir” dedi.

   

  31 Mayıs 2010’da yaşanan kanlı baskında dokuz Türk hayatını kaybetmiş, olayın ardından zaten gergin olan İsrail-Türkiye ilişkileri kopma noktasına gelmişti.

   

  Gazetecilere açıklama yapan yetkili, “Taleplerimizden geri adım atmayacağız. Dokuz canın kaybını affedemeyiz. İsrail bizim dostumuzdur. Eğer bir dost hata yaparsa, özür dilemesi gerekir” dedi.

   

  İsrail daha önce tazminat konusunu gündeme getirmiş ancak hatalı olduğunu kabul etmeyi reddetmişti. Türk yetkili BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un başlattığı soruşturmanın sonuçlarının Nisan ayında açıklanmasını beklediklerini belirterek, “Umuyoruz İsrail bunu bizimle arasını düzeltmek için kullanır” dedi.

   

  Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Turkel Komisyonu raporu, İsrail hükümetinin ve ordusunun herhangi bir hatası olmadığını, operasyonun yasal ve meşru olduğunu ilan etmişti. Ankara ise kendi raporunda İsrail’i uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamış, İsrail askerlerinin “aşırı, ayrımsız ve orantısız güç kullandığını” belirtmişti. Raporda gemide öldürülen iki aktivistin helikopterlerden açılan ateş sonucu hayatlarını kaybettikleri ifade edilmişti.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı