Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ne olursa olsun geri adım atmayız

  ANKARA
  28 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2009 - 01:10

  Başbakan Tayyip Erdoğan, İslam dünyasıyla karikatür krizi yaşayan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen onuruna Rixos Otel’de iftar verdi. Erdoğan, yemekteki konuşmasında özetle şunları söyledi:

  “Bedeli ne olursa olsun biz bu süreçten geri adım atmayacağız. Partimiz oy kaybedebilir. Siyaset risktir, ekonomi risktir, yaşam risktir. Biz bu riski üstlenerek yola çıktık. Gereğini yapacağız. Burada ben yok, burada biz var. Türkiye istismar aracı değil. Önyargıların hiç kimseye hizmet etmeyeceği son derece açıktır. Bu girişmelerin barıştan çok savaşa hizmet edeceği açıktır. Dünya üzerinde hiçbir din, savaşın, çatışmanın, terörün ve öldürmenin gerekçesi olarak gösterilemez. Manası itibariyle İslam’ı söylüyorum, sözlükte barış anlamı taşıyan dinimiz hiçbir zaman teröre bir sıfat olarak tanımlanamaz. Hiçbir zaman İslami terör gibi bir yakıştırmayı kimse bizim dinimize yapamaz. Asla terörle bizim dinimiz iç içe olamaz, olmamıştır.

  Son dönemlerde bir yakıştırma daha yapılıyor: Ilımlı İslam. İslam’ın ılımlısı, ılımsızı diye bir tanımlama da asla bizim lügatımızda yoktur. Peygamberimizin de o semavi dinlerin gerçek mensuplarınca kabulü zaten inançları gereğidir. Münferit olaylardan yola çıkarak tüm bir dini, tüm mensuplarını potansiyel terörist olarak görmek, bu algıyı yaymak, bunu hoş görmek, zemin hazırlamak en hafif tabiriyle insanlık suçudur.”
  Rasmussen de, “Burada bulunmam İslamiyete duyduğum saygıdandır” dedi.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı