Gündem Haberleri

  Ne olur yavrumu kurtarın

  Ömür AVCI / TRABZON (DHA)
  30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GÜRCİSTAN’da yaklaşık 3 yıl önce bıçaklı ve yaralamalı bir kavgaya karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan ve 14 yıl hapse mahkûm olan Alican Ataoğlu’nun annesi Emine Ataoğlu, “Oğlum cezaevinde verem oldu. Türkiye’ye getirilmesi için doktor raporu var ama yetkililer raporu imzalama karşılığında bizden 200 bin dolar rüşvet istiyor” dedi.

  Gürcistan’da tutuklu

  Gürcistan’ın Zestafoni kentinde 19 Haziran 2007’de meydana gelen olayda, iddiaya göre Trabzonlu Cevdet Ataoğlu’nun işlettiği restorana gelen ve alkollü oldukları belirlenen 5 Gürcü, içeriye alınmayınca kapıdaki Gürcü görevliyi darp etti ve Türk bayrağını yere attı. Camları kıran Gürcülerle lokantada bulunan Cevdet Ataoğlu (50), oğlu Alican Ataoğlu (20), aşçı Ayşe Aydoğdu ve görevli Köksal Yıldız arasında arbede çıktı. Aşçı Ayşe Aydoğdu’yu arabaya bindirerek restorandan kaçırmaya kalkışan Gürcülerden birisi bıçakla yaralandı. Restoran sahibi Cevdet Ataoğlu’nun çağırdığı polis, yaralı Gürcü vatandaşını hastaneye kaldırdı, lokantadaki kişileri de gözaltına aldı.

  Cevdet Ataoğlu, ailesinin iddiasına göre olaydan iki gün sonra 10 bin dolar rüşvet karşılığında serbest kaldı ve hakkında dava açılmadı. Gözaltındaki kişiler için açılan dava sonucunda ise Alican Ataoğlu ve Köksal Yıldız 14’er yıl hapse mahkûm oldu. Alican Ataoğlu’nun Trabzon’da oturan annesi Emine Ataoğlu (47), “Mahkemede tanıkların yanlı ifadesi sonucu oğlum hapse mahkûm oldu. Davamıza bakan avukatlar tehdit edildi. Bugüne kadar 6 avukat değiştirdik. Bizden birkaç kez oğlumun davasının düşmesi için 50 ile 80 bin dolar arasında değişen miktarda rüşvet istendi. Ancak paramız olmadığı için ödeyemedik. Büyükelçilik yapacak bir şey olmadığını söyledi” dedi.

  Cezasını kendi vatanında çeksin

  Oğlunun sedef hastası olduğunu, şimdi de zehirli mantar ve veremle boğuştuğunu kaydeden Emine Ataoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gürcistan’daki cezaevinin doktoru, Türkiye’ye gönderilmesi ve cezasını çekerken tedavi edilmesi gerektiğine dair rapor yazdı. Ancak yetkililer, bu raporu imzalamıyor. İmza karşılığında bizden 200 bin dolar rüşvet istiyorlar. Oğlumun affedilmesini istemiyorum. Cezası varsa çeksin ama, vatanında ve tedavi olarak cezasını tamamlasın. Belki Cumhurbaşkanımız bu sorunumuzun çözümüne ön ayak olur. Her yere başvurduk ama sonuç alamadık.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı