« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali

Rıdvan, Alex'in yanında oynasaydı, Fenerbahçe'nin forvet sorunu çözülür müydü? Fikir, koyu Fenerli Cengiz Çandar'ın kafasına yattı ama takıldığı bir nokta vardı. İçinde tutmadı: "Sen de hiç defans yapmazdın be Rıdvan!"

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tempo dergisinin Aralık sayısı için Rıdvan Dilmen sordu, Cengiz Çandar yanıtladı. Buyrun, "Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali?" sorusuna bir de buradan bakın.

Maçları takip ediyor musunuz?

- Ediyorum. Bizim stadın yeni durumu ortaya çıktıktan sonra basın tribününe bir daha ayak basmadım. Futbol basınının tarafsızlığı diye saçma sapan bir düşünce var. Ben tarafsız gazeteci değilim. Fenerbahçe taraftarıyım. Maçı taraftarın arasında izlerken, gol olduğunda rahat rahat sevinebiliyorum.
Nasıl, takımdan memnun musunuz?

- Tereddütlü olarak memnunum.

Neden?

- Bende takımla ilgili bir duygu eksikliği var. Bu takıma henüz kefil değilim. Yakın geçmişte iki sezon, skor ne olursa olsun takıma kefil olmuştum. Birisi Rıdvan'ın da oynadığı 1989 yılıydı. 103 gol attık. Diğeri de Şampiyonlar Ligi'nde ilk sekize girdiğimiz dönemdi. Bu iki kadro da skoru allak bullak edebilecek nitelikteydi. Eskiden skor ne olursa olsun, "Bu takım bu maçı alır" duygusuna kapılabiliyordum. Şimdi o duygu yok. "Takım kötü" demiyorum. Skalaya bakarsanız, 10 maçta sekiz galibiyet, bir beraberlik var. 1989 yılındaki takımla kıyasladığınızda bu takım çok daha iyi, ama eksik kalan bir şeyler var.

Bence Alex ileride çok yalnız kalıyor. Mesela şu anda Alex'in yanına beni koyduklarını düşünün...

- Çok güzel olurdu. Ama sen de hiç defans yapmazdın.

Biraz basit bir savunma olacak ama benim önümde oynayan oyuncu da pek gitmezdi korkudan. O yüzden gerek kalmazdı.

- Sen zikzaklı bir tren gibi giderdin sahada. O yüzden defans oyuncuları çok korkarlardı senden. Bir de Allah vergisi bir özelliğin vardı. Topla hareket halindeyken vites değiştirebilen nadir oyunculardan biriydin. Bu özellik biraz Anelka'da da vardı. Birden bire boşa alıp, el frenini çekip durabiliyordun. Bu da çok önemli bir kozdu.

Eskiden Beşiktaş'ta, Fenerbahçe'de üçlü isimler vardı. Metin, Ali, Feyyaz gibi... Rıdvan, Aykut, Oğuz gibi... Şimdi Fenerbahçe'de böyle bir durum yok. Alex, Alex, Alex var.

- Yalnız Metin, Ali, Feyyaz derken, orada çok önemli bir faktör vardı: Rıza Çalımbay...

Tabii. Bir de Metin-Ali-Feyyaz savunma yapmazdı, onların yerine Rıza bu görevi üstlenirdi. Biz Fenerbahçe'de Alex'in yanına birisini oturtamadık. Takımın omurgası iyi ama takımın finalinde istikrar sağlayamadık.

- Mesela Guiza yerine Milan Baros olsa... Takımın gol sayısı da artardı.

DIYARBAKIRSPOR DIYARBAKIRLI'NIN TAKIMI DEĞIL

Son günlerin çok tartışılan bir meselesi var. Diyarbakırspor aleyhine tribünlerde atılan PKK sloganları. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

- Futbol ile siyaseti karıştırdın mı ortaya zevksiz durumlar çıkar. Bence futbolun en keyifli yanlarından biri, siyasi yelpazede birbirine selam bile vermeyecek, hatta düşman olacak adamların birlikte üzülüp, birlikte sevinebileceği nadir alanlardan biri olması.

Eskiden "Ne sağcıyım, ne solcuyum, futbolcuyum" derlerdi. Futbol ve siyaset bence de bir araya gelmemeli. Ikisini ayrı tutmak gerek. Ama son olaylarda Diyarbakırspor'un serzenişi de yanlış. Kulüp başkanı, şehri adına serzenişte bulunsa haklı. Ama hakemlerle gündeme gelmek ayrı bir şey...

- Diyarbakır'ın başka bir sorunu daha var. Ben Diyarbakır-Fenerbahçe maçında Diyarbakır'daydım. Orada sahaya taş falan atıldı. Bunun Fenerbahçe ile ilgisi yoktu. Diyarbakır'ın sosyolojik yapısı, siyasi atmosferiyle ilgili bir durumdu. Stadyumda binlerce insanın olmasını vesile olarak kullandılar. Ya miting yapacaksın ya da miting topluluğunun bir arada bulunabileceği stadyum gibi yerlerde olay çıkaracaksın. Hatta bu maçta, Diyarbakırspor hücum yaparken başladı taş atma olayları.

Yani olayların maçla ilgisi yoktu.

- Hiçbir ilgisi yoktu. Bazı arkadaşlar dedi ki "Kendi takımlarına zarar veriyorlar." Diyarbakır ahalisi Diyarbakırspor'u kendi takımı görmüyor ki. Çünkü orada "Diyarbakır siyasi nedenlere, devletin omuz vermesiyle Süper Lig'e taşındı" gibi bir algılama var. Aslında Diyarbakır seyircisi, siyasi örgütün de etkisiyle Galatasaraylıdır. Bildiğiniz gibi Abdullah Öcalan da Galatasaraylıdır. Terörün en yaygın olduğu dönemde, Galatasaray Diyarbakır'a gitti. Statta kocaman bir pankart açtılar. "Cim bom seni seviyoruz, seni seveni de seviyoruz" yazılıydı bu pankartta. Bu bir mesajdı. Zaten Diyarbakır'da kiminle konuşsan "Galatasaraylıyım" der. Hatta benim bir lafım vardı. Hürriyet Gazetesi bunu manşetine taşıdı. "Güneydoğu'da Fenerbahçelilerin sayısı artarsa Kürt sorununun çözümüne yaklaştık demektir" demiştim.

Biraz da Milli Takım'ı konuşalım. Bence bundan sonra gelecek direktörün sözleşmesine "2014 Dünya Kupası'na gidemeyeceksek, bu teknik direktör görevden ayrılacaktır" diye yazsınlar. Çünkü kim gelirse gelsin, bu fikir bizim kafamızda var. Gelen adam, 2014 kupasına katılamazsak gönderilecektir. O yüzden gelecek olan hazırlansın buna... Gidersek eyvallah...

- Küreselleşme çağındayız. Artık antrenörün Türk olmasının önemi kalktı. Futbolun icat edildiği Ingiltere'nin başına yabancı teknik direktör getirdiler. O yüzden aldığımız antrenörün bizi başarıyla temsil etmesi ve ortaya bir tarz koyması önemli.

FATİH TERİM NEREDE HATA YAPTI

Sizce Fatih Terim niye başarılı olamadı?

- Hatasız kul olmaz. Fatih Terim'in çok artıları var. Aynı zamanda eksileri de var. Son dönemde eksik yönleri ön plana çıktı. Milli Takım'ın kadrosunu, çocukluğumuzda ezbere sayardık. Turgay, Büyük Ahmet, Basri, Naci, Isfendiyar, Lefter, Metin... Yedekleri bile belliydi. Şimdi 24 saat futbolla yatıp kalkan bir adama "Milli takımı say" desen, sayamaz.

Çok oyuncu değiştirmenin avantajları da, dezavantajları da var. Eğer siz uzun vadede düşünüyorsanız, o zaman bu kadar değişken bir yapılanmaya girmemelisiniz.

- Takım oturmadı. Milli Takım dediğin zaman 40 futbolcu var. Peki, bunların hangisi 11'de? Bilmiyorsun. Milli Takım'a teknik direktör seçerken ekol, futbol felsefesi ve istikrar çok önemli. Bu iş yürümez, plansız ve vizyonsuz yürümez.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz