Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ne olacak bu aşkın hali

Şöyle bir memleket düşünün: İnsanlar kahvehanelerde oturuyor ve “ne olacak bu aşkın hali?” diye dertleniyorlar.

Aşkın Kadıköy’deki evinde, bütün gün konuşmadan oturduğu söyleniyor. Perdeleri çekmiş, sabahtan akşama TV seyrediyormuş. Kendisine telefonla ulaşmak mümkün olmamış. Onun depresyona girdiğini düşünmeye başlamış herkes. Yakın arkadaşları uğrayıp konuşmak istemişler ama sonuç alınamamış.
“Siz beni merak etmeyin” demiş, garip bir tebessümle: “acı patlıcanı kırağı çalmaz.” Aşk sayesinde para kazanan dizi senaristleri, romancılar ve besteciler evinin karşısında bekleşmeye başlamış.
Arkadaşlarının anlattığına göre o kadar kötü görünüyormuş ki, babadan kalma Smith Wesson’uyla kendisine bir şey yapmasından korkulmaya başlanmış. “Son zamanlarda fazla hassaslaşmıştı” demiş, komşularından biri: “Çok dalgındı. Selam verdiğimizde bile fark etmiyordu.” Her gün alışveriş yaptığı bakkal net konuşmuş: “Bir insan her akşam bir büyük alıyorsa orada duracaksın.”
Aşk kimseyle konuşmaya tenezzül etmediğinden, dedikodular da almış yürümüş. Dünyanın haline dayanamadığını söyleyenler çıkmış. Paranın peşinden koşan insanlar egoistleştikçe onun kendisini mal gibi hissettiğini anlatmışlar.
Bazıları da mafyaya borcunun olduğunu, parayı at yarışında kaybettiği için ödemekte zorlandığını ileri sürmüşler.
Şimdiyse TV’nin karşısında, kucağındaki Smith Wesson’u okşayarak oturuyormuş aşk. “Akıllı TV” seyrediyor ve amatör kamerayla yapılmış çekimlerde muz kabuğuna basıp düşen insanlara sinirli sinirli gülüyormuş. Evinin etrafında toplananlarınsa bıçak açmıyormuş ağzını. Sadece arada bir arabanın egzozundan ya da çocukların patlattığı çatapattan çıkan sesle sıçrıyorlarmış yerlerinden.

Dersimiz dezenformasyon

Beklenen oldu ve Taraf yazarı Yıldıray Oğur daha çıkmamış romanımla ilgili “eleştiri” patlattı.
Beyefendi tüm yazıyı okumadığını itiraf ettiği romanı kötülemeye ayırmış.
Nedeni de, iktidarın işine gelmeyecek şeyler olduğundan şüphelenmesi. Benim Atatürkçü ve sol görüşlü olduğumu bilmek ona yetmiş.
Yıldıray nezdinde tüm Taraf camiasını müsterih olmaya davet ediyorum: Dezenformasyon baldan tatlı olabilir ama bu sadece bir roman. Bu kadar telaşa mahal yok.
İlla yapacaksanız da arkadaşlarınıza söyleyin, özel hayatıma falan saldırsınlar. Elinizi kirletmemiş olursunuz.

İncir Çekirdeği

Günlerin uzaması yılların kısalmasına çare olmuyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI