Gündem Haberleri

  Ne nerede

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir

  Yarışma

  İZSU Genel Müdürlüğü'nün 23 Nisan etkinlikleri çercevesinde ilköğretim okulları arasında düzenlediği ‘‘Su ve İnsan’’ konulu resim yarışması sonuçlandı. 694 resim arasından iki katagoride değerlendirme yapan jüri, 7 - 12 Yaş Grubunda birinciliğe Süheyla Ecevit'i; 12 - 15 Yaş Grubunda ise Seçkin Akyıldız'ı seçti. Yarışmanın ödülleri 24 Nisan'da Çetin Emeç Toplantı Salonunda düzenlenecek törende dağıtılacak, çocukların eserleri bir hafta süreyle sergilenecek.

  Sergi

  İzmirli Ressam Songül Etsatıcı'nın Evrensel Kültür merkezi'ndeki sergisi 3 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

  İzmir'in Beydağ İlçesi Atatürk İlköğretim Okulu Tarih Öğretmeni Mustafa Ali Kasap sekizinci kişisel resim sergisini Alman Kültür Merkezi'nde açtı. Kasap, İnsan-Doğa-Çevre konularını, naif izlenimci bir anlayışla işliyor. Sergi, 21 Nisan tarihine kadar görülebilir.

  Konser

  Rock grubu Bulutsuzluk Özlemi, 1998'in ilk halk konserini İzmir'de verecek. 26 Nisan Pazar günü saat 20.30'da Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek konserde grup, Nisan ayı sonunda piyasaya çıkacak ‘‘Yol’’ adlı albümünü tanıtacak. Konserin bir milyon 200 bin lira olan biletleri, İleri, Mephisto, Pan Kitabevleri, D&R ve İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde satılıyor.

  Tiyatro

  Tiyatro Stüdyosu, Jean Genet'in ‘‘Balkon’’ adlı oyununu İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde sergileyecek. 20 - 26 Nisan tarihleri arasında 8 kez sahnelenecek. ‘‘Balkon’’'da başlıca rolleri, Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Ahmet Leventoğlu, Derya Alabora, Salih Sarıkaya, Bülent Yarar, Şebnem Sönmez, Celal Perk, Güven Kıraç, Alptekin Serdengeçti ve Sema Keçik paylaşıyor.

  Yayın

  Ege Üniversitesi İletişim Fatültesi Öğretim Görevlisi Tülay Süar'ın ‘‘Türkiye Ekonomisi’’ isimli kitabı satışa çıktı. Kitap, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Kitap Satış Bürosu'ndan temin edilebilir.

  ‘‘Nisan Ege Gündemi’’ dergisi ‘‘Kültür ve Sanatta Gündem’’'e dönüşerek Ankara ve İstanbullu okuyucalara da ulaşacak. Yıllık abone bedeli 3 milyon 500 bin lira. Abonelerine, ‘‘Sanat Dostu İndirim’’ kartı da veren dergi, ‘‘Sanat Dostu Kuruluşlar’’dan indirimli alışveriş şansı da tanıyor. Detaylı bilgi için 0.232. 445 29 40 ve 445 00 79 aranabilir.

  Anlatı

  Profesör Dr. Özdemir Nutku, İzmir Diş Hekimleri Odası'nda, ‘‘Türk Tiyatrosu'nda Kadın’’ı anlattı. Kadınların, oyuncu ve yazar olarak Türk Tiyatrosu'na katkılarını örnekleriyle açıklayan Nutku, Türkiye'nin geleceğinin kadınların elinde olduğunu söyledi.

  İstanbul

  Sergi

  Çarşı Mağazaları 2. Karikatür Bienali işbirliğiyle düzenlenen Kore'den Afişler sergisi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi'nde devam ediyor. Sergide, Kore Görsel Bilgilendirme Tasarımı Derneği'nin 24 üyesinin 90 çalışması yeralıyor.

  Kuruluşunun 10'uncu yılını kutlayan Mutlu Sanat Odası'nda bugünden itibaren ilginç bir sergi açılıyor. Remzi Köklü'nün cam objeler sergisi. Köklü'nün camı kullanarak yaptığı eserler 28 Nisan tarihine kadar sergileniyor.

  Mehmet Nazım'ın tabloları Urart Sanat Galerisi'nde 9 Mayıs tarihine kadar sergileniyor.

  Festival

  Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Çocuk Festivali, 19 Nisan ile 26 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Festival, 19 Nisan'da Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nın Haydi Çocuklar Müzik Yapalım adlı konseriyle başlayacak. Festivalin ikinci günü olan 20 Nisan'da Çinuçen Tanrıkorur ve Cihangir Terzi tarafından hazırlanan Geleneksel Müziğimizde Çocuk Şarkıları konseri var. Azerbaycan'dan Beribak Topluluğu'nun konseri 21 Nisan'da, Çocuk Yetenekler Konseri 22 Nisan'da, Obraztsov Kukla Tiyatrosu'nun gösterisi 23 Nisan'da, Karagöz gösterisi 24 Nisan'da izlenebilecek. Festivalin kapanışını Yugoslavya Federasyonu'ndan Filizler adlı grup yapacak.

  Tiyatro

  Bertolt Brecht'ten uyarlanan Kafkas Tebeşir Dairesi adlı oyun hafta boyunca Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde perde açıyor.

  Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde perde açan oyun ise Halay.

  Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın eserlerinden sahneye uyarlanan Kuyruklu Yıldız Altında adlı oyun Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde perde açıyor.

  Nükhet Duru'nun ünlü oyuncu Cahide Sonku'yu canlandırdığı Bu Bir Efsane adlı oyun Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi'nde perde açıyor.

  Tiyatro İstanbul, Sanat adlı oyunu 22, 23 ve 24 Nisan'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahneliyor.

  Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları'nın Sen Beni Sevmiyorsun adlı oyunu 19 ve 26 Nisan'da izlenebilir.

  Adana

  Tiyatro

  İsmail Kaygusuz'un yazdığı ve İsmet Hürmüzlü'nün yönettiği Silvanlı Kadınlar Adana Devlet Tiyatrosu Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde sürüyor. 2 perdelik trajikomik oyunda, Tayfun Eraslan, Galip Erdal, Aysel Çakar Kara, Funda Uzun, Yusuf Köksal, Arzu Tan, Seher Devrim Yakut, Ötüken Hürmüzlü ile Şener Kökkaya rol alıyorlar.

  Sergi

  Meral Yahyaoğlu'nun Akbank Sanat Galerisi'ndeki resim sergisi 29 nisan akşamına kadar sürecek.

  Sinema

  Leonardo Di Caprio ile Kate Winslet'in başrolleri paylaştığı Titanic, Adana Arı sinemaları Salon 1'de 9'uncu haftayı doldurdu. Alien 4, Arı Sinemaları Salon 2'de. Meltem Cumbul ile Cem Özer'in başlıca rolleri paylaştığı Karışık Pizza, Adana Galleria Salon 6 ve Sun sinemasında. Keanu Reeves ile Al Pacino'nun oynadığı Şeytanın Avukatı, Metropol ve Galleria Salon 2'de. Neve Campbell ile David Arquette'nin rol aldığı Çığlık 2, Metro sinemasında.

  Antalya

  Sergi

  Serik'te Gazeteci Ali Oğuz Kehya'nın açtığı kök-yontu ve yağlı boya resim sergisi ilkokul öğrencilerinin akınına uğradı.

  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. Sadi Diren'in özgün yapıtlarından oluşan sergisi büyük ilgi görüyor. 23 Nisan'a kadar sürecek olan sergide özgün baskı, seramik, porselen ve terracotta işlerinden oluşan eserler yer alıyor.

  Diyarbakır

  Sinema

  Emek Sineması'nda Anadan Doğma adlı komedi, yerini hafta içinde Oyun adlı filme bırakacak. Başrollerini Michael Douglas ve Seen Penn'in paylaştıkları filmin yönetmeni, Seven (Yedi) filminden tanıdığımız Davıd Fıncher. Dilan Sineması'da ise 18 Nisan Cumartesi, yönetmenliğini Taylor Hockboard'ın yaptığı Keanu Reeves ve Al Pacıno'nun başrolleri paylaştığı Şeytan'ın Avukatı (Devıl's Advocate) adlı film gösterime girecek.

  Tiyatro

  Eşber Yağmurdereli'nin son oyunu Akrep Diyarbakır'da tiyatroseverlerle buluşuyor. 12 Eylül dönemine farklı bir pencereden bakan oyun, iki mahkumun öyküsünü anlatıyor. Tiyatroseverler 28-29 Nisan'da Devlet tiyatrosundaki yerlerini şimdiden ayırsınlar. Ayrıca Devlet Tiyatrosu, önümüzdeki hafta Tartuffe'yi sahneliyor.

  Sergi

  Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde kısa adı GESAM olan Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin resim sergisi var. Sergi, 16-30 Nisan tarihlerinde gezilebilir.

  Ankara

  Sergiler

  The British Council, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü ile Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı ve Tasarımhane LTD tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘‘Genç Tasarımcılar’’ sergi 8 Mayıs'a kadar açık. The British Council Sanat Galerisi'ndeki sergide, yeni yetişen ve değişik çalışmalara imza atan sanatçıların eserlerine yer veriliyor.

  Mehlika Korol soyut çalışmalarını ODTÜ Mustafa Parlar Sanat Galerisi'nde sergiliyor. İz Grubu'na üye olan sanatçı, yeni çalışmalarını 11 Mayıs'a kadar izleyiciye sunuyor.

  The British Council Saygı Gelenekleri isimli sergiyi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde gerçekleştiriyor. 28 Nisan tarihine kadar sürecek sergi, İngiltere ile islam dünyası arasındaki ortak noktaları gözler önüne seriyor. Sergi, coğrafi, kültürel ve tarihi konularda İngiltere ile İslam Dünyası arasındaki etkileşimi kapsamlı bir şekilde yansıtıyor.

  Sinemalar

  Küre isimli film Akün Mithatpaşa, Büyülü Fener, On ve Koru Sinemalarında devam ediyor. Terör konusunu ele alan filmde başlıca rolleri Dustin Hoffman ve Sharon Stone paylaşıyor.

  Kötülerin dünyasına karşı verilen amansız mücadeleyi anlatan Ölümcül Dövüş 2 isimli film Kızılırmak ve On Sinemalarında gösterimde.

  11 dalda Oscar ödülü alan Titanic filmi Cinepol ve Batı Sinemalarında gösterimde.

  Konser

  15. Uluslararası Ankara Müzik Festivali bünyesinde 21 Nisan'da Band-O-Neon Tango Orkestrası Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda saat 20.30'da izleyici karşısına çıkıyor.

  Gösteri

  15. Uluslararası Ankara Müzik Festivali bünyesinde 22 ve 23 Nisan tarihlerinde Monte Carlo Balesi Milli Egitim Bakanlığı Salonu'nda saat 20.30'da programını sergiliyor.

  Devlet Opera ve Balesi Giselle Balesini sergiliyor. 20-23 Nisan arasında eser saat 20.00'de Opera Sahnesi'nde görülebilir.

  Otyam'ın kedileri

  Sedef Otyam'ın 4 Mayıs tarihine kadar İstanbul Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi Sanat Galerisi'nde devam edecek sergisinin başlığı ‘‘Kedici’’.

  İZMİR Devlet Opera ve Balesi bale sanatçılarının ‘‘Baleden Çeşitlemeler ve Genç Koreograflar Gösterisi’’ sahneleniyor. Büyük ilgi gören çalışmanın ilk bölümünde, kadrosuzluk nedeniyle

  ‘‘Misafir Sanatçı’’ statüsündeki görev alan yetenekli dansçıları, 21 ve 25 Nisan ile 5 Mayıs'ta Sabancı Kültür merkezi'nde izlemek mümkün.

  AKM'de türkü ziyafeti

  Türk Halk Müziği sanatçısı Şükriye Tutkun, 22 Nisan'da Antalya Kültür Merkezi'nde bir müzik ziyafeti sunacak. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nı birincilikle kazanan, eğitim dönemi boyunca teknik açıdan çok iyi performans sağlayan sanatçının ‘‘Arda Boyları’’ adlı konseri, saat 21.00'de başlayacak. Biletler AKM gişelerinde satışa sunuldu.

  Ressam Berke İnel'in yapıtlarından oluşan sergi, 21 Nisan'da İstanbul Bahariye Sanat Galerisi'nde açılıyor. Sergi, 7 Mayıs tarihine kadar sürecek.

  Harika çocuktan 3'üncü sergi

  İZMİRLİ Harika Çocuk, 16 yaşındaki Erinç Karaçaylak, üçüncü kişisel sergisini İzmir Atatürk Kültür Merkezi'nde açtı. Karaçaylak'ın karakalem, yağlıboya, suluboya, pastel ve karışık teknikteki 64 eserinin yer aldığı sergisı 24 Nisan'a kadar görülebilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı