"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Ne kadar önlem, o kadar faiz indirimi

DÜN Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından açıklanan Enflasyon Raporu, faiz indiriminin mevcut koşullar içinde hala zor olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Bir başka deyişle, faiz indirimleri, bir bozulma olmaz veya ek önlem alınmazsa, ancak yılın son çeyreğinde mümkün olabilecek. Bozulma olursa indirimler ertelenir, eğer biran önce kamuoyunu ikna edici ek tedbirler gelirse de, öne çekilebilir.

Ancak ABD’den başlayıp tüm dünyayı sarmaya başlayan küresel likiditedeki trend değişikliğini, dolayısıyla bu yeni trendin iç piyasaya etkisini de hesaba katmak gerekecek.

Başkan Yılmaz’ın açıklamasından sonra piyasalar, "faiz indirimlerinin zamanlamasının, Hükümet’in maliye politikalarını sıkışlaştırmasına ve yapısal reformlarda atacağı adımlara bağlı olduğu" sonucu çıkardılar.

Bankacılar, Başkan Yılmaz’ın açıklamalarındaki en önemli ve somut sözlerin, "Olası faiz indirimlerinin bazı koşullara bağlı olarak 4. çeyrekten daha erken gündeme gelebileceği gibi koşulların olumsuz gerçekleşmesi halinde daha da ileriye ertelenebileceği mesajı" olduğunun altını çizdiler.

Durmuş Yılmaz, hala risklerin varlığına dikkat çekerken, faiz ile ilgili kararın dış talebe, kamu harcamalarına ve enflasyon görünümünü etkileyen diğer değişkenlere dair veri ve bilgi akışına bağlı olacağını söyledi.

Daha sonra sorular kısmında ise Yılmaz’ın verdiği yanıtlardan, faizle ilgili kararı etkileyecek en önemli unsurların maliye politikaları ve yapısal reformlarla ile ilgili kararlar olduğu sonucu çıkarıldı.

Bankacılar bu söylenenlerden. "Eğer Hükümet Ekim’den evvel maliye politikalarında sıkılaşmaya gidecek kararları ve yapısal reformları içeren Hükümet Programını detaylı bir şekilde açıklarsa, Merkez Bankası’nın bunu dikkate alacağını ve sıkılaştırmanın etkilerini beklemeden faiz indirimine gidebileceği" yorumunu çıkardılar.

Dolayısıyla piyasa oyuncuları önümüzdeki günlerde dört gözle, yeni hükümetin programına ve alınacak ek tedbirlere odaklanacaklar. Alınacak önlemlerin zamanlaması ve dozu, bir anlamda piyasalara 2007 enflasyonu, hatta 2008 enflasyonu, dolayısıyla da faiz indirimlerinin geleceği konusunda daha somut ipuçları verecek.

Önümüzdeki hafta milletvekillerinin yemin töreninden sonra yeni Hükümetin artık belirginleşmeye başlayacağını, en geç bir sonraki hafta içinde yeni Kabinenin açıklanacağını tahmin ediyoruz.

IMF BEKLENİRSE GEÇ KALINABİLİR

Bizce bununla birlikte hemen yeni ek tedbir paketi üzerinde çalışılması, belki bütçe dengeleri bile beklenmeden, alınacak önlemlerle ilgili açıklama yapılması gerekiyor.

IMF Türkiye Masası’nın Ankara ziyaretinin, normal takvime göre, Eylül ayında yapılacağını biliyoruz. Ancak IMF Heyetinin gelişi, her yıl olduğu gibi bütçe dengelerini görmek için Eylül ayı sonunu bulursa, bizce biraz geç kalınmış olabilir.

Yeni kurulacak Hükümette yeralacak ekonomiyle ilgili bakanların büyük ölçüde bir önceki kabineyle aynı olacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle mevcut ekonomik gidişata hakim bir ekonomi yönetimi söz konusu olacağı için bu önlemleri saptamak kolay olacaktır.

Zaman çok hızlı akıyor ve bütçe dengelerinin çatılmasını beklemeden, alınacak ek tedbirlerin açıklanması, bunun için IMF’in gelmesinin beklenmemesi, daha doğru bir yol olabilir.

Çünkü öyle anlaşılıyor ki, ek önlemler geciktikçe piyasaların kafasındaki önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlikler devam edecek demektir. Bu nedenle piyasalardaki belirsizliği biran önce gidermek, önlerini görmelerini sağlamak gerekiyor.

Çünkü piyasalarda hala enflasyon konusunda karamsar bir değerlendirme yapılıyor ve petrol fiyatları, tarım fiyatları bile risk olarak görülüyor. Bir de bunların üzerine küresel likiditedeki trend değişikliği eklenirse, gecikmenin maliyetini daha ağır öderiz.
X