"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Ne kadar dayanıklı

Kahvaltı için çıkardığınız kavanozdan küçük bir kaseye bal döküyorsunuz.

İşinizi bitirdikten sonra kavanozun ağzındaki balı parmağınızla sıyırdınız.
Kavanozu daha önce olduğu yere koydunuz. Epeydir de orada bu kavanoz. Ve epeyce uzun bir zaman daha kalabilir. Ne kadar mı? Mesela eğer uygun şartlarda saklarsanız, sizin kavanozun içine koyduğunuz balı torununuz bile yiyebilir. Çünkü uygun şartlarda saklanan bala tam 100 yıl boyunca hiçbir şey olmuyor. İnanılması çok güç değil mi? Peki uygun şartlar deyip durduğumuz şartlar neler?
Öncelikle bal ışığa duyarlı olduğundan, saklama kabının ışığı geçirmemesi gerekiyor. Balın suyla temas etmemesi ve ağzının sıkı sıkı kapalı olması da şart. Çünkü balın içinde bulunan maddeler havadaki nemi ve kokuyu emme özelliğine sahiptir ve ağzı açık kalan kavanozdaki balın üzerinde bir süre sonra köpürmeler başlar.
Balda zamanla meydana gelen bir başka değişiklik de şekerlenmedir. Şekerlenen bal, akışkanlığını kaybeder. Peki ama şekerlenmenin asıl açıklaması nedir? Bizim balın artık kullanılmayacağına dair bir işaret olarak algıladığımız şekerlenme, balın içindeki glikozun kristalleşmesidir.
Yani sandığımızın aksine şekerlenen bal yenebilir olma özelliğini kaybetmez. Umarım şekerlendi diye arıların onca emek vererek yaptığı bu mucizeyi çöpe atmıyorsunuzdur.

ISPANAKLI ENTELEKTÜEL BONFİLE

Ispanakların köklerini kesip atın ve bol su koyduğunuz bir kapta birkaç kez yıkayıp süzün.
İnce ince doğrayıp bir kenarda bekletin.
Diğer taraftan sıvıyağı orta boy bir tencerede, orta ısılı ateşte kızdırın.
Üzerine yemeklik doğradığınız soğanları ekleyip karıştırarak 1 dakika kadar kavurun. Ispanakları da ilave edip karıştırarak 4-5 dakika kadar kavurmaya devam edin.
Tuz ve karabiberi serpip kremayı ekledikten sonra 2 dakika daha karıştırarak pişirin ve hemen ocaktan alın.
Ilık hale gelmesi için kremalı ıspanağı bir kenarda bekletin.
Bonfilelerin iki yüzüne de tuz ve karabiber serpin.
Zeytinyağını geniş bir teflon tavaya aktarıp yüksek ısılı ateşte kızdırın. Bonfileleri kızgın yağda önlü arkalı ikişer dakika kızartıp tavadan alın.
Son olarak hafifçe kızarttığınız bonfileleri ısıya dayanıklı orta boy bir fırın kaba yan yana yerleştirin. Bonfilelerin her birinin üzerine kavurduğunuz kremalı ıspanaktan 2 yemek kaşığı kadar koyun. Üzerlerini kalın dilimlenmiş peynirle kapatın.
Bonfileleri 175 dereceye ayarladığınız fırının ızgaraya yakın rafına yerleştirip peynirler iyice eriyinceye kadar, 5-6 dakika pişirip çıkarın. Yanında pilav, püre ya da haşlanmış brokoli, patates gibi sebzelerle servise sunun.

· 6 Adet dana bonfile
(yaklaşık 1 santim kalınlığında olmalı)
· 1 çay kaşığı tuz, karabiber
· 4 yemek kaşığı zeytinyağı
Ispanaklı harç için;
· 1 demet ıspanak (yaklaşık 150 gr)
· 3 yemek kaşığı sıvıyağ
· 1 adet orta boy kuru soğan
· Varsa 2 yemek kaşığı dolusu hazır süt kreması
· Yarım çay kaşığı tuz, karabiber
· 6 dilim taze kaşar peyniri (yarım santim kalınlığında)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI