Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ne desem babam zarar görecek

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  17 Nisan 2004 - 01:57Son Güncelleme : 17 Nisan 2004 - 01:57

  KKTC’de referandumun kilidi DP lideri Serdar Denktaş, parti tabanının çoğunluğunun Annan Planı’na karşı olduğunu, ancak ‘kararı Kıbrıs Türk halkına bıraktıklarını’ açıkladı.

  Serdar Denktaş, dün gece düzenlediği basın toplantısında, planın siyasi eşitlik konusunda Kıbrıslı Türkler’i sadece senatoda korumasını ve Türk askeri sayısının 650 gibi düşük bir sayıda kalmasını eleştirirken, mülk rejimi konusunda ise iki tarafın da tatmin olduğunu bildirdi. Denktaş, ‘Bu planla KKTC ortadan kalkarak bir devletin eyaleti haline geliyor. Ama unutulmasın ki, Rum devleti de aynı durumdadır’ dedi. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, tarihsel rolü gereği, plana hayır demekte haklı olduğunu savunan Serdar Denktaş, ‘Şahsi kararım konusunda ne desem Sayın Cumhurbaşkanı zarar görecek. Hayır dersem, ‘oğlunu baskı altına aldı’, evet dersem, ‘oğlunu bile ikna edemedi’ diyecekler. Ben olumlu ve uzlaşmacı görevimi yaptım’ ifadesini kullandı.

  DP BÖLÜNMENİN EŞİĞİNDE

  7 milletvekiliyle koalisyonun küçük ortağı olan Serdar Denktaş’ın Demokrat Partisi’nin Lefkoşa milletvekili Ahmet Kaşif ve Girne milletvekili Ünal Üstel istifa kararı aldılar. İstifa kararlarının, Annan Planı’na ‘evet’ denilmemesi nedeniyle alındığı ileri sürülürken, partiye yakın kaynaklar, kopuşun aslında bakanlık atamalarıyla ilgili uzun süreli bir rahatsızlıktan kaynaklandığını bildirdi. Genel Sekreter Kemal Havalı’nın da istifa edeceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı