Gündem Haberleri

  Ne dediği anlaşılmadı

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Lideri Kutan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki kararsız ve net olmayan tavrı, FP'li milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılandı. Kutan, son olarak, ‘‘Demirel'in aday olmasını sağlarız ama seçeriz anlamına gelmez’’ dedi, ‘‘4+4 olsun, halk seçsin’’ diye de ekledi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeniden aday olabilmesine hem destek verdi, hem vermedi. Kutan, ‘‘Sayın Demirel'in yeniden aday olabilmesinin önünü açarız’’ dedikten sonra şunu ekledi:

  ‘‘Bu, Demirel'i yine seçeriz anlamına da gelmez..’’

  Kutan'ın çelişkili ifadeleri, bazı FP milletvekillerinin ‘Artık bir karar verip net olalım, başımız döndü’ tepkisine neden oldu.

  Kutan, dün Meclis berberinde traş olurken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  ‘‘Bizim görüşümüz, cumhurbaşkanının görev süresinin 4+4 olması ve halk tarafından seçilmesidir’’ diyen Kutan, ‘‘4+4 üzerinde illa ısrarlı olunması sözkonusu değildir’’ diyerek, koalisyon ortaklarının 5+5 formülüne sıcak bakabileceklerinin de sinyalini verdi. Kutan, ‘‘Getirsin anlatsınlar, gerekçelerini söylesinler’’ dedi.

  Kutan, ‘Cumhurbaşkanı Demirel’in önünü açarız demiştiniz' anımsatması üzerine de şöyle konuştu:

  ECEVİT YANILTIYOR

  ‘‘Aday olmak için.. Şimdi umumiyetle yanlış bir beyanda bulundular. Bulunanlardan biri de Sayın Ecevit'tir. ‘Biz Demirel'in süresini uzatmayı düşünüyoruz, istiyoruz' diye. Yani sanki o anlama geldi ki, doğrudan doğruya halkın kafasında Sayın Demirel'in süresini uzatmak gibi.. Halbuki bunun demokratik olan şekli nedir? Sayın Demirel'in tekrar aday olabilmesinin önünü açmaktır. İkna olursak Sayın Demirel'in önünü açmak, evet bunu düşünüyoruz.’’

  Ancak Kutan, bu sözün, ‘‘Demirel'i tekrar seçeriz’’ anlamına gelmediğini de belirterek, ‘‘Kimsenin böyle söylememesi lazım. Çünkü ben Genel Başkan olarak, bu meselede grubumuz adına böyle yapacağız demek hakkını kendimde görmüyorum. Bu hususta herhangi bir beyanda bulunmak doğru değil.’’

  Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Genelkurmay'ı hedef alan sözlerinden ötürü, kendisine yönelttiği ağır eleştirilere ise yanıt vermedi.

  Cuma günkü GİK toplantısında, üyeler Kutan'ı, ‘Net tavır koymamakla' eleştirirken, ‘‘Ne Apo'nun idamı konusunda, ne de cumhurbaşkanlığı konusunda net bir tavır ortaya koyamadık. Biz anamuhalefet partisiyiz, tavrımızın net ve açık olması lazım. İdamsa idam, değilse değil, Demirel'se Demirel, değilse değil demeliydik. Ne söylediğimiz belli değil’’ dediler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı