Ne bu acele!

Celal ÖZCAN / BERLİN
22.07.2015 - 11:32 | Son Güncelleme:

Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel’in nükleer anlaşmanın daha mürekkebi kurumadan, İran’ı ziyareti ters tepti. Gabriel anlaşma imzalandıktan sonra İran’ı ziyaret eden ilk üst düzey Batılı Bakan olarak eleştirilerin hedefi oldu.

Birleşmiş Milletler, atom bombası üretmeye çalışan İran’a yaklaşık iki yıldır ekonomik ambargo uyguladı. Yaptırımlar İran’ın belini iyice büktü. Ambargo etkisini gösterdi.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile 22 aydır süren zorlu müzakerelerden sonra geri adım attı. Atom bombası üretmeyeceğini taahhüt altına alan, karşılığında ise yaptırımları kaldırmayı öngören anlaşmayı 15 Temmuz’da Viyana’da imzaladı. Daha anlaşmanın üzerinden bir hafta geçmeden, imzaların mürekkebi kurumadan Alman Maliye Bakanı Sigmar Gabriel, işadamlarıyla birlikte İran’a gitti.

Gabriel, İran ziyaretini belki iyi niyetli düşündü. Ancak daha İran, anlaşmanın hükümlerini yerine getireceğini göstermeden, apar topar, yangından mal kaçırır gibi İran’ı ziyareti, Almanya’da tepki çekti.

Sadece Almanya değil, Batı’da da şaşkınlık yarattı. Almanya’nın elini çabuk tutarak, İran’la ticarette öncülüğü kapmak istediği görüşlerine yol açtı. Dünyada daha fazla sorumluluk üstlenmek isteyen Almanya’ya son zamanlarda duyulan güveni bir ölçüde sarstı. Almanya’nın en önce kendi çıkarlarını düşündüğü duygusu yarattı.

ANINDA RET

Gerçi Gabriel, Tahran’da “İsrail’in varlığını tanıyın” çağrısı yaptı. İran’ın Ortadoğu politikasını değiştirmesini istedi ve atom sözleşmesinden sonra İran’a bölgede ‘yeni sorumluluk’ düştüğünü hatırlattı.
Ama İran Dışişleri Sözcüsü, Gabriel’in bu sözlerine anında yanıt verdi. Sözcü, “Ortadoğu, Almanya’ya benzemez” dedi ve İsrail’i tanıma çağrısını reddetti.

Gabriel’in Tahran ziyaretinin asıl amacı ticaret. Gabriel ve İran Enerji Bakanı iki ülke arasındaki ekonomi komisyonunu yeniden canlandırma konusunda anlaşmaya vardı. Alman-İran ekonomi komisyonu gelecek yılın başında Tahran’da bakanlar düzeyinde toplanacak. Almanya İran’ı ilk ziyaret eden taraf olarak, ticarette kazançlı çıkabilir. Ama bu ziyaret, Almanya’ya dış politikada puan kaybettirdi.

Etiketler: avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı