« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ne Bolt ne de Blake kimdir bu 'Adam'

100 metreyi 10.08 ile koşan 18 yaşındaki Gemili, dün gece Barcelona'daki Dünya Gençler Şampiyonasında bir rekor daha kırdı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

100 metreyi 10.05 ile koşan Gemili, tüm zamanların en hızlı 5.genç atleti olurken, 1997 yılında 10.06 ile koşan Dwain Chambers’ı geride bıraktı. Daha önce üç İngiliz atlet 10 saniye barajının (Linford Christie (9.87), Chambers (9.97) ve Jason Gardener (9.98)) altına inmeyi başarmıştı.

Barcelona’daki yarış sonrası oldukça mutlu olduğu gözlenen Gemili, “'Bu büyük bir adım. Bana çok yardımcı olacaktır. Bu turnuvada dünya şampiyonu olacağımı hiç düşünmemiştim. Çok gergindim ve sinirlerime hâkim olup, rahatlamaya çalışıyordum. Kim bilir daha iyi çalışarak 10 saniyenin altına inebilirim. Başarmak için hala zamanım var” şeklinde konuştu.

Gemili’nin antrenörü Afilaka ise, “ O inanılmazdı. İngiliz bir sporcu olarak tüm zamanların en hızlı genci oldu ve rekor kırdı. Bu başarı Gemili’nin devam etmesinde çok yardımcı olacak” dedi.

Londra 2012 Olimpiyatlarına hazırlanan İngilizler, Gemili’nin bu başarısından sonra 100 metre yarışında altın madalyaya fazlasıyla inanmaya başladı. Özellikle Bolt ve Blake gibi yıldızların karşısında böylesine bir gencin yapabilecekleri şimdiden Ada insanını heyecanlandırmaya başladı.

Adam Gemili kimdir?

Spor hayatına futbolla başlayan Gemili, 2010 yılında karar değiştirerek sprinter olmaya karar verdi. Okuldaki hocalarının da desteğiyle atletizm yarışlarına katılan genç sporcu, bir yıl sonra Estonya’da düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonasında Britanya’ya gümüş madalya kazandırdı. Gemili, son olarak Dünya Gençler Şampiyonasını rekor sürede bitirerek altın madalyanın sahibi oldu. 18 yaşındaki sporcunun 200 metredeki en iyi derecesi ise 20.61 olarak tespit edildi.

Bolt karşısında şans verilmiyor

Olimpiyatlarda Usain Bolt ve Yohan Blake gibi isimlerle 100 metrede karşı karşıya gelecek olan Gemili’ye fazla şans tanınmıyor. Bahisçiler Gemili’ye efsane sprinter Bolt karşısında 1’e 80 oran verdi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler