Gündem Haberleri

  Ne bayramı

  Hürriyet Haber
  25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Gazeteciler Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin, ‘‘24 Temmuz'u Basın Bayramı olarak değil, sansürün ilk kez kaldırılışının yıldönümü olarak görüyoruz’’ dedi. CHP lideri Altan Öymen ise 24 Temmuz'un giderek hapisteki gazetecileri anma törenine dönüştüğünü söyledi.

  Türk basınında sansürün kaldırılışının 91'inci yıldönümü ve ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, basından sansürün 91 yıl önce kalktığını, ancak benzer tehditlerin devam ettiğini söyledi. Bilgin mesajında şu görüşü savundu: ‘‘Yazımdan basıma, basımdan dağıtıma ve yayına kadar basın özgürlüğünün tek elde toplanması, Türkiyemiz için en büyük tehlikedir. Tek boyutlu düşünce, tek boyutlu bireylere, tek boyutlu bir topluma giden yoldur. Kişisel ve kurumsal kimi çıkarların öne çıkarılması, toplumsal gözardı edilmesi, toplumsal basınımız için bir tehdit olduğu gibi, toplumsal geleceğimiz için de bir ipotektir. 24 Temmuz'u Basın Bayramı olarak değil, sansürün ilk kez kaldırılışının yıldönümü olarak görüyoruz.’’ CHP'nin gazeteci kökenli Lideri Altan Öymen ise ‘‘Basında sansürün kaldırılışını her yıl kutladığımız 24 Temmuz hapisteki gazetecileri anma törenine dönüşüyor’’ dedi.

  DEMİREL'DEN MEKTUP

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basın hürriyetinin olmadığı bir yerde, gerçek anlamda bir demokrasiden ve basının varlığından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti. Demirel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli'ye gönderdiği mesajda özetle şöyle dedi: ‘‘Türkiye'de basın özgürlüğü, Anayasa ve taraf olunan uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınmıştır. Basın özgürlüğünün sınırlarının ne olacağı ve bu kapsamda uyulması gereken kurallar konusu, tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de tartışılmaktadır. Bu tartışmaların demokrasi içinde kalınarak, en iyi sonuca ulaştırılacağına inanıyorum.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı