Gündem Haberleri

  Ne azizeyim ne de kurban

  Hürriyet Haber
  22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız siyasetçi Dominique Strauss-Kahn’ın geçen yıl ABD’de bir otel görevlisine tecavüze yeltendiği iddiasıyla patlak veren skandal sürecinde eşine tam destek veren Anne Sinclair ilk kez konuştu: “Ne azizeyim, ne de kurban. Özgür bir kadınım.”

  ULUSLARARASI Para Fonu’nun (IMF) eski başkanı Dominique Strauss-Kahn (DSK) ile ilgili skandal patlak verdi vereli herkes konuştu, bir tek o sustu. Geçen yıl New York’taki Sofitel’de, bir otel görevlisine tecavüze yeltendiği öne sürülen kocası DSK’ya önce tutuklanması, ardından ev hapsine alınması ve nihayet beraat etmesi sürecinde neredeyse kesintisiz bir destek veren Anne Sinclair (54), bugünlerde yeniden ortaya çıkmaya hazırlanıyor.
  ELLE Dergisi’nin Fransa’da yayımlanan edisyonuna konuşan Sinclair, kendisi için yapılan aşırı olumlu ya da aynı oranda olumsuz yorumları makûl bulmadığını vurgulayarak, “Ne azizeyim, ne de kurban. Özgür bir kadınım” dedi.

  Hep feminist kalacağım

  Bir çiftin mahremiyetinde neler yaşandığını kimsenin tam anlamıyla bilemeyeceğini vurgulayan gazeteci Sinclair, “Kendi kararlarımı almakta kendimi özgür hissediyorum ve davranışlarımı kendim belirliyorum. Kendi hayatımı yaşıyorum” ifadesini kullandı. Kişisel dünya görüşüyle ilgili olarak da açıklamalar yapan Sinclair şunları söyledi:
  “Ben bir feministim, her zaman da öyleydim ve daima öyle olacağım. Kürtaj, çalışma hayatında eşitlik, burada ve başka yerlerde kadınların onuru, kadınların toplumsal hayattaki rolü... tüm bu mücadelelerde tarafım belliydi. Feminist olmak, tüm bunlar için savaşmaktır - başka kadınların özel hayatlarına karışmak, onların yerine neyin ahlâka uygun, neyin uygunsuz olduğuna karar vermek değil.”

  Bitmek tükenmez taciz

  Hakkında yapılan yorumların ne kadar haksız olduğunu anlamak için herkesi empati yapmaya davet eden Sinclair, “Bir spekülasyon nesnesi olmak, evimde ne olup bittiğini öğrenmek için yapılan bitmez tükenmez taciz... Bu durumların Orwellyen, totalitaryen bir tarafı var” dedi. Ünlü bir televizyon gazetecisi olan Sinclair, 1997’de eşi siyasete atılınca siyasi programının yayınına son vermişti. Dedesinden kalan büyük bir mirasın sahibi olan Sinclair, DSK ile 1991’de evlenmişti.

  Gazete yönetecek

  Eşi DSK, aklanmasına rağmen uluslararası sahneden çekilmek zorunda kalsa da, gazeteci Anne Sinclair bir süredir ara verdiği mesleğine dönmeye hazırlanıyor. Dünyanın en çok okunan haber sitelerinden Huffington Post, yeni projesi olan Fransızca edisyonunun başına Sinclair’i getirdi. Le Monde ortaklığıyla kurulan “Le Huffington Post” yarın yayına başlıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı