Ne abası, BDDK sopasını açıkça gösterdi, iyi ki bankaları sıktık

Hürriyet Haber
07.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Ali Babacan, bankaları ‘Lisansınızı iptal ederim’ diye uyaran BDDK’yı haklı buldu. BDDK’nın sopayı, açıkça gösterdiğini belirten Babacan, “Bankaları iyi ki sıkıyoruz. Sıkmayanların başına gelenleri gördük” dedi.

BANKALARA ‘konut kredisi verirken usulsüzlük yapanın lisansını iptal ederim’ uyarısı yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin’e, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan destek geldi. Babacan, “BDDK’nın yaptığı çok haklı bir uyarı. Aba altından değil, sopayı açıkça gösterdi” derken, bankaları neden sıkmak gerektiğini anlattı. CNN Türk Televizyonu’nda katıldığı programda değerlendirmeler yapan Babacan, bankaları biraz sıkıp sıkmadıklarının sorusu üzerine şunları söyledi:
Bankalar yüzünden
Biz bankaları iyi ki sıkıyoruz. Çünkü bankalarını sıkmayan, bankalarına dikkat etmeyen, tedbir almaktan korkan ülkelerin başına neler geldi hepimiz gördük. Dünyada 2008-2009 krizi çıktıysa bankalar yüzünden çıkmıştır. Bankaların iyi denetlenmemesi, düzenlemenin iyi yapılamaması nedeniyle çıkmıştır.
Kriz çıkmazdı
Bizim getirdiğimiz tedbiri ABD kendine uygun getirseydi, bugün dünyada kimse böyle bir krizden bahsetmeyecekti. Dolayısıyla mutlaka bankacılık sektörü düzenlenmesi gereken ve sıkı denetlenmesi gereken bir sektör. Bu son krizde onca banka dünyada batarken, bizim bankalarımız sapasağlam ayaktaysa bu aldığımız tedbirler ve çok ciddi katı uygulamalarımız sayesindedir.
BDDK’nın tespitleri var
Morgage Yasası’nı çıkarırken, yüzde 25 limiti koyduk, konut fiyatının sadece yüzde 75’i için kredi kullanılabileceğini belirledik. Bu, bankalar tarafından son zamanlara kadar iyi bir şekilde uygulandı. Son aylarda bazı bankalarda BDDK’nın tespitleri oldu. Mevzuatı okuyup da satır arası boşluğunu görüp, kuralı delmeye çalışmak doğru bir yaklaşım değil. Çok az bir banka bunu yaptı, ancak ateş, yangın küçükken müdahale ederseniz çabuk söndürürsünüz.
Lisans iptali en kötü ceza
BDDK’nın yaptığı çok haklı bir uyarı. Aba altından değil, sopayı açıkça gösterdi. Böyle bir şey yaparsanız lisans iptali en kötü cezadır. O banka bir daha konut kredisi kullandıramaz asla ya da uzunca bir süre. Çok az sayıda bankada, çok küçük işlemler var, ancak bankacılık çok yoğun rekabetin yaşandığı bir sektör. Küçük örnekler var, bunlar yaygınlaşmasın amaç bu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı