NCR: Yeni teşviklere göre Türkiye’de yatırıma bakarız

Hanife BAŞ
23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin kendileri için bölgede merkez olduğunu ve büyümek için yeni fırsatları araştırdıklarını belirten NCR CEO’su Bill Nuti, yeni açıklanacak teşvik sistemine göre Türkiye’de yatırımı düşünebileceklerini söyledi. Nuti, yeni teknolojilerle ilgili de “Çok kanallı yapı geliyor. Ödeme işlemi başka kanallardan da tamamlanabilecek. Ödemeye sosyal ağlar da dahil olacak” dedi.

ABD’li bilişim ve ödeme sistemleri şirketi NCR’ın CEO’su Bill Nuti, Türkiye’nin kendileri için bölgede merkez olabilecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’deki varlığımız gelişecek. Yeni teşviklere göre Türkiye’de yatırımı düşünebiliriz” dedi. Türkiye’de NCR’ın işini büyütmesine olanak sağlayacak yeni fırsatları araştırdıklarını dile getiren Nuti, “Bütün sektörlere bakıyoruz. Pazarda en büyük paya sahibiz. ATM’lerdeki başarımızı sürdürürken, aynı başarıyı finansal hizmetlerin diğer alanlarına, şube otomasyonu, mobil, online ve çok kanallı sistemlere de taşıyacağız. Seyahat, konaklama, eğlence gibi sektörlerde de varlık gösteriyoruz” dedi.

Teşviklere bakacağız

Avrupa’da Macaristan’dan fabrikaları bulunduğunu hatırlatan Nuti, “Türk hükümetinin yeni teşviklerinden sonra yatırımı değerlendiririz. Türkiye’nin konumu ciddi avantaj. Eğitimli genç nüfusu da var. Genç nüfus teknolojide çok ileri noktada kullanıcı. Yeni olanaklara bakacağız. ‘Kiosk’ adı verilen self servis makineleri üretmeyi düşünebiliriz” diye konuştu. Nuti, Türkiye’yi NCR için bölgede çağrı merkezi üssü yapacaklarını da kaydederek, şunları dile getirdi: “Türkiye’de firmalara teknoloji altyapısı sağlıyoruz. Bankalara, GSM ve telekom firmalarına yazılım ve donanım hizmeti de veriyoruz. Bu firmaların altyapılarını devam ettirecek hizmet geliştireceğiz. Altyapılarını dış kaynak olarak almalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla 24 saat hizmet verebileceğimiz çağrı merkezleri önemli.”

Facebook’tan ödeme

Bill Nuti, dünyada ödeme sistemlerinin çok kanallı yapıya kaydığına da işaret ederek, şu bilgileri verdi: “Çok kanallı teknolojiler önem kazanıyor. Ödeme işleminizi bir kanaldan başlatıp, başka bir kanaldan tamamlayabileceksiniz. Kanallar birbirini anlayacak. Yeni ödeme sistemlerine sosyal ağlar da dahil olacak. Facebook ve Twitter’dan da ödeme yapmak artık mümkün. Ödeme sistemlerinin çoğu da artık mobil olacak. Mobil cihazlar yeni değer haline geliyor.”

Perakendede self servis gelişecek

PERAKENDEDE self servis teknolojilerinin gelişeceğine de dikkat çeken Bill Nuti, “Bunu görüp ona göre teknolojiler geliştiriyoruz. Satış tarama cihazları çeşitleniyor. Self Check Out bir hoşluktu ama artık bir zorunluluk olacak. Daha da ilerleyecek. Birkaç yılda perakende için bir standart haline gelecek. Çok kanallı yapıyla markalar yeniden keşfedilecek. Self servis bir norm haline gelecek. Kiosk teknolojileri de yaygınlaşacak” diye konuştu.

Cepten check-in yaygınlaşıyor

YENİ çözüm sunacakları alanlardan birinin havayolları olabileceğini dile getiren Bill Nuti, şöyle konuştu: “Havalimanına gidip mobil telefonla check-in yapabilmek önemli. ABD’de 1.2 milyon kişi havalimanında cepten check-in yapıyor. Türkiye’de mobil tabanlı uygulama çok ilgi görebilir. Otellerde kayıt, kiosk, mobil ve web kullanılarak yapılabilir. Hızlı servis restoranlarda da bu uygulanabilir. Geleneksel satışın yerini çok kanallı satış alıyor. NCR olarak bu alanda kendimizi çok iyi pozisyonladık. Bu sektörlere hizmet veriyoruz.”

Farklı sektörlere çözüm sunuyoruz

TÜRKİYE’de finans dışında turizm, havayolu ve perakende sektörüne yönelik çözümler geliştirdiklerini vurgulayan NCR Türkiye Genel Müdürü Yalçın Orhon, şunları anlattı: “Perakendeye yönelik self check out sistemi sunduk. Migros’ta çok iyi uygulanıyor ve bir hayli ilgi görmüş durumda. Perakende, eğlence, seyahat ve konaklama hedef kitlemizde. Türkiye’de mobil check-in alanında önemli potansiyel var. Check-in işleminizi mobil telefonla yapabiliyorsunuz.” Orhon, Türkiye’de ATM sayısında birinci olduklarını, ABD’de 1 milyon kişiye 1200 ATM düşerken Türkiye’de bu sayının 350 olduğunu hatırlattı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı