Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"NBA'deki Türkler ilham kaynağı"

Kareem Abdul-Jabbar, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

KAREEM ABDUL-JABBAR SÜLEYMANİYE'DE NAMAZ KILDI

Özel bir etkinliğe katılmak için İstanbul’a gelen basketbolun yaşayan efsanesi, NBA’de forma giyen temsilcilerimizin gençlere ilham verdiğini söyledi.

NBA’de 20 sezon, 57 bin 446 dakika, 15 bin 837 saha içi isabet, 38 bin 387 sayı, 19 kez All-Star seçimi… Bu erişilmesi imkânsız gibi gözüken istatistikler Kareem Abdul-Jabbar’a ait. Profesyonel kariyerine 1969 NBA Draft’ında kendisini birinci sırada seçen Milwaukee Bucks’da başlayan ve 1970’te ‘Yılın Çaylağı’ seçilen Lewis ‘Lew’ Alcindor, eski takımının 1971 yılında şampiyonluğu kazanmasından bir gün sonra Müslümanlığı seçtiğini ve Kareem Abdul-Jabbar adını aldığını açıkladı. 1975’te takas olduğu Los Angeles Lakers formasıyla yaptıkları ise onu toplamda 6 NBA şampiyonluğunun ve 6 En Değerli Oyuncu ödülünün de aralarında bulunduğu sayısız başarıya ulaştırdı. 1995’te Şöhretler Müzesi’ne dahil edilerek muazzam kariyeri basketbol tarihine altın harflerle kazınan Kareem Abdul-Jabbar, dün özel bir etkinliğe katılmak için 4. kez Türkiye’ye geldi.

Kaldığı otelde Türkiye Basketbol Federasyonu'na verdiği röportajda İstanbul için, “Gerçekten İstanbul hakkında çok şey biliyorum. Bence özellikle tarihi yapısıyla harika bir şehir” ifadelerini kullanan yaşayan efsane, ülkemizde düzenlenen 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda Milli Takımımızın çok önemli bir başarı elde ettiğini belirterek ve organizasyondan övgüyle söz ederek, “Böyle üst düzeyde şampiyonalarla basketbolun dünya çapında popülerleştirmesini destekliyorum. Bu şekilde genç insanlara ulaşılıp onların da oyunu öğrenmeleri sağlanıyor” şeklinde konuştu.

Kareem Abdul-Jabbar, Türkiye’nin 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacağının hatırlatılması üzerine şı ifadeleri kullandı;

“Federasyonunuzun bu organizasyonlara ev sahipliği yaparak oyunu genç nesillere taşımakta oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Böylece nitelikli oyuncuların yetişmesi için fırsat yaratılıyor” derken, NBA’deki temsilcilerimiz için de şunları söyledi: “NBA’deki Türk oyuncuların gençlere ilham kaynağı olduğuna inanıyorum. Bence hepsi dünyanın her tarafından çeşitli yeteneklerdeki oyuncuların NBA’de başarılı olabileceklerini kanıtladılar. Hidayet’in eski takımına dönmesi onun için iyi oldu. Mehmet ise sakatlık sorunlarıyla karşılaştı. Diğer oyuncular da NBA’e alışma sürecindeler. İlerleyen günlerde çok daha iyi olacaklardır.”

Efsanevi basketbol adamı, NBA Batı Konferansı’nda Dallas Mavericks ile mücadele eden ve seride 3-0 geride bulunan Los Angeles Lakers’ın maç kazanamadan elenebileceği, diğer bir deyişle ‘süpürülebileceği’ yorumunda bulundu. Kareem Abdul-Jabbar, NBA’deki playoff yarışını da, “Açıkçası playoffların başından beri çok ilgi çekici sonuçların alındığını düşünüyorum. Atlanta’nın Chicago karşısındaki sağlam oyunu, Memphis’in normal sezonun en iyi takımlarından biri olan Spurs’ü geçmesi bence bu senenin şaşırtıcı performansları oldu. Ama playoffları güzel yapan şeyler de bu sürpriz sonuçlar. Bunlar taraftarların oyuna olan ilgisinin devamlılığını sağlıyor” sözleriyle değerlendirdi.

Kendi dönemine dönüp baktığında profesyonel basketbolda oldukça olumlu gelişmeler yaşandığını anlatan Kareem Abdul-Jabbar, “NBA basketbolun pazarlanmasını çok iyi yapıyor. Tüm dünyada insanlar bu oyundan keyif alıyor. Tabii benim oynadığım zamanlarda kurallar daha farklıydı. Şimdi ise kurallar daha farklı yorumlanıyor. İyi veya kötü olduğu hakkında bir şey söyleyemem ancak durumun bu şekilde geliştiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Skyhook’un mucidi, başantrenörlük konusunda ise, “Şimdiye kadar elime bir fırsat geçmedi. Bu konuda henüz bir şey düşünmedim ancak tabii ki NBA’de veya bir kolej takımında çalışmayı isterim” diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz