« Hürriyet.com.tr
MENÜ

NBA’yi 2'ye katladı

NBA’de bir oyuncu yılda ortalama 5.1 milyon dolar kazanıyor. Toronto’dan yıllık 10.2 milyon dolar alacak olan Türk yıldız, NBA oyuncularının iki katı kadar para kazanacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

AMERİKAN Profesyonel Basketbolcular Ligi’nde (NBA), Türk sporcular için rekor bir ücretle Toronto Raptors’a transfer olmaya hazırlanan Hidayet Türkoğlu, yarın Kanada’ya gidecek ve yeni kulübüne imza atacak. Amerikan televizyonlarındaki haberlere göre, 5 yıllığına 53 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atacağı tahmin edilen basketbolcunun, yılda kazanacağı 10.2 milyon dolar ile bu ligin üst düzey yıldızlarının aldığı 10 milyon dolarlık ücret barajının üzerine çıktığı belirtildi.
Takımında 2. sırada
NBA’de tüm oyuncuların aldığı ücretlerin toplamından ortaya çıkarılan yıllık ücret ortalaması da 5.1 milyon dolar. Türk spor tarihine adını ‘’en pahalı Türk sporcu’’ olarak yazdıran Hidayet, böylece Amerika’da alacağı 10.2 milyon dolar ile ortalama bir NBA oyuncusunun iki katı kadar para kazanacak. Hido, Toronto takımında yılda 15 milyon dolar kazanan Chris Bosh’tan sonra en çok para alan ikinci oyuncu olacak.
Yeni Yırtıcı Kuş
Şehrin önde gelen gazetesi Toronto Star, birinci sayfasından duyurduğu haberde, 30 yaşındaki oyuncumuzun eşiyle çekilmiş bir fotoğrafını kullandı ve ‘’Yeni Yırtıcı Kuş’un (Raptor)” tercihindeki en önemli faktör Toronto şehri’’ başlığını attı.  Haberde, ‘’Hidayet için bir NBA oyuncusu olarak şehirde yaşamak sadece evden antrenmana ya da maça gitmek değil. O, güzel komşuluk ilişkilerine ve sosyalleşmeye de önem veren bir NBA oyuncusu’’ ifadeleri kullanıldı.
Takas olabilir
Öte yandan, Amerikan basınında yer alan bir başka habere göre de Orlando ile Toronto arasında Hidayet’in takas olma ihtimali var. Buna göre, takımı Magic ile hala 1 yıl opsiyonu bulunan Hido, Orlando ile tekrar anlaşma imzalayabilir, sonra da Toronto’ya bazı oyuncuların karşılığında takas olarak verilebilir. Hidayet’in Raptors ile yaptığı 5 yıllık anlaşma süresi takas halinde 6 yıl olacak ve milli oyuncu 36 yaşında da NBA’de oynamaya devam edip, daha fazla para kazanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.