« Hürriyet.com.tr
MENÜ

NBA’de time out farkı

Geçtiğimiz yıllarda FIBA, dünyanın geri kalanında oynanan basketbolu NBA’e yaklaştırmak için bir takım kural değişikliklerine gitti.

Alper DÜLGERCİ
SON GÜNCELLEME

Eskiden 30 saniye olan hücum süresi NBA’deki gibi 24 saniyeye çekildi. 20’şer dakikadan iki devre halinde oynanan maç süresi ise 10’ar dakikadan 4 çeyrek haline getirildi. 2010 Ekim ayında yine birtakım değişikliklere gidilmesi de planlanmakta FIBA tarafından.

Ancak NBA’de oyunun kaderini belirleyen “mola” faktörü, FIBA kısmında çok farklı seyretmekte. İşte aradaki farklar;

· FIBA: Her takım için ilk devrede 2, ikinci devrede 3 mola hakkı.
· NBA: Her takım için maçta normal sürede 6 mola hakkı.
· FIBA: Her takım için uzatmalarda 1 mola hakkı.
· NBA: Her takım için uzatmalarda 2 mola hakkı.

NBA’de “televizyon molası” adı altında zorunlu bir mola uygulaması mevcut. NBA ve FIBA’da normal molalar 60 saniye sürüyor. Ancak NBA’de her çeyrekteki ilk iki mola ve 2 ile 4. çeyrekte alınan “zorunlu” molalar 100 saniye. Euroleague ve şimdilerde Beko Basketbol Ligi dahil Avrupa’nın yerel liglerinde de, maçı yayınlayan kuruluş eğer devre arası ve molalarda yayınlaması gereken reklamları az duraklama ve diğer sebeplerden dolayı yayınlayamamışsa, 1. ve 3. çeyreklerde ilk 5 dakikadan sonra “zorunlu TV molası” veriliyor.
NBA’de takımların bir de her devrede ve uzatmalarda 1’er adet olmak üzere 20 saniyelik özel mola hakları var.
FIBA’da ilk devrede kullanılmayan mola hakkı ikinci devrede sayılmıyor. NBA’de de kullanılmayan molalar uzatmaya taşınmadığı gibi 4. çeyrekte en fazla 3 normal (60 saniyelik) mola kullanılabiliyor.
NBA’de toplam mola hakkı fazla da olsa, oyunun final 2.00 dakikasından itibaren ancak bir 60 saniyelik tam mola, bir de 20 saniyelik mola kullanabiliyor takımlar.
Mola hakları böyleyken takımların mola isteme konularında da ciddi farklar mevcut NBA ve FIBA arasında.

NBA:

Oyunda topun kontrolünü elinde bulunduran takımın oyuncusu, top oyundayken ya da oyunda değilken mola isteyebilir. Ayrıca takımın koçu hakemden mola isteyebilir.

FIBA:

Serbest atışlar sırasında mola istenemez. 4. çeyreğin son iki dakikasında alınan moladan sonra top oyuna orta
saha çizgisinden sokulur.

NBA:

Oyun sonlarında mola sonrası, top hücum edilecek alanın 3 sayı çizgisinin hizasından oyuna sokulabilir. Bu kural 2010 Ekim ayından itibaren üst düzey müsabakalarda FIBA tarafından da uygulanacak.

FIBA:

Karşılaşmada Rüya Lig NBA’in aksine molayı oyuncu değil, masa hakemlerinden mutlaka takımın koçu ister.


Bunları da Beğenebilirsiniz