« Hürriyet.com.tr
MENÜ

NBA Başkanı Stern: Türkiye'deki ofisimizi 2009'da açacağız

NBA Başkanı David Stern, Türkiye'de NBA ofisini 2009 yılında açabileceklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

“NBA Europe Live Tour 2007” kapsamında İstanbul'da yapılan Efes Pilsen-Minnesota Timberwolves maçından önce ULEB Avrupa Ligi Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Stern, Türkiye'de açacakları NBA ofisi için 2009 yılına kadar kendilerini hazırlamaya çalışacaklarını belirterek, “Türkiye'deki ofisimizi 2009 yılında açabiliriz” dedi.

Türk şirketleriyle bu konuda görüştüklerini kaydeden Stern, “Şu ana kadar inanılmaz bir destek aldık. Türk iş çevresi son derece kararlı. Ülkenin gittiği yöne destek vermek istiyorlar. Basketbola da oldukça değer veriyorlar. Türkiye gerçekten de çok büyük bir pazar” diye konuştu.

“2010'DA YİNE TÜRKİYE'YE GELECEĞİM”

David Stern, Türkiye'ye ilk kez 1992 yılında geldiğini ifade ederek, “15 yıl sonra 2. kez geldim, ama 3. gelişim için 15 yıl daha beklemeyeceğim. 2010 yılında burada düzenlenecek Dünya Basketbol Şampiyonası için Türkiye'ye geleceğim. Belki daha önce tatil için de gelirim, ama kimseye söylemem” dedi.

Stern, 1992 yılında NBA oyuncuları olarak ilk kez olimpiyatlara katıldıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu bir dönüm noktasıydı. Basketbolun kalitesi bu sayede dünyanın her yerinde arttı. Daha sonra dünya şampiyonalarına ve olimpiyatlara katılmaya devam ettik. Git gide dünyanın ne kadar ilerleme kaydettiğini gördük. Geçen yıl NBA'de 85 yabancı oyuncu vardı. Bu dünyanın çeşitli ülkelerinde basketbolun ne kadar geliştiğini gösteriyor. 15 yıl içinde basketbola ilgi inanılmaz arttı. 1992'de Türkiye'de ABD'li oyuncu var mıydı? Ama şu anda 40'dan fazla ABD'li oyuncu Türkiye'de oynuyor.”

BERTOMEU: “AMACIMIZ BASKETBOLU SEVDİRMEK”

ULEB Avrupa Ligi Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu ise NBA ile yaptıkları işbirliğinin amacının Avrupa'da basketbolu tanıtmak ve sevdirmek olduğunu ifade etti.

Bertomeu, 7 yıl önce ilk anlaşmayı Selanik'te yaptıklarını vurgulayarak, “NBA ile yaptığımız anlaşmalardaki amacımız Avrupa'da basketbolu tanıtmak ve sevdirmekti. Şimdi Avrupa'da basketbol çok önemli bir spor, ancak hala biraz daha tanıtıma ihtiyaç var. NBA ile yaptığımız işbirliği sayesinde amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Avrupa Ligi ve NBA takımlarını bir araya getirmenin çok önemli bir olay olduğunu ifade eden Jordi Bertomeu, “Türk basketbolseverler Efes Pilsen-Minnesota Timberwolves maçını büyük bir beğeniyle izleyecekler. İstanbul bizim için ikinci bir ev gibi. Avrupa Ligi'nde 2 Türk takımı var. İstanbul'u kendimize yakın hissediyoruz. Burada çok güzel zamanlar geçirdik. Önümüzdeki yıllarda da buraya sık sık gelmeyi umuyoruz” diye konuştu.

Bertomeu, bir gazetecinin, “Neden Efes Pilsen'i tercih ettiniz?” şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi:

“İstanbul'daki tüm takımlarla maç yapma şansımız yok. Bu yıl Efes Pilsen ile başlayalım dedik. Önümüzdeki yıllarda yeni olasılıklara açığız. Fenerbahçe Ülker ile de yapabiliriz. Bu yıl sadece tek bir maç vardı ve Efes Pilsen'i seçtik. En uygun Efes Pilsen gibi gözüktü ancak gelecekte diğer takımlarla da işbirliğine açığız.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler