ANKARA HABERLERİ

Nazım Hikmet’in dedesi casus mu

Buket GÜLER
30.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, "Nazım Hikmet’in büyük dedesi" dediği istihbarat görevlisinin Küba’da geçirdiği ajanlık günlerini kaleme aldı.

Buket GÜLER

KÜBA Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, "1898: Küba’da Türk İhtirası" ismindeki ve henüz Türkiye’de yayınlanmamış olan kitabında, Nazım Hikmet Ran’ın büyük dedesi Enver Paşa’nın, İkinci Abdülhamit tarafından Küba’ya ajan olarak gönderilmesini ve orada başından geçenleri anlatıyor.

TARİH, AŞK VE CASUSLUK BİR ARADA

Boş zamanlarını okuyarak ve yazarak değerlendirdiğini söyleyen Büyükelçi Abascal, "Her şey, yakın bir akademisyen arkadaşım aracılığıyla Osmanlı arşivlerinde, Küba’ya gönderilen bu istihbarat ajanının, 1898 yılı başlarında sultana gönderdiği bazı şifreli raporlara ulaşmamla başladı" dedi. Şifrelere ulaştıktan sonra bu olayı hikayeleştirme kararı aldığını söyleyen Abascal, "Roman, tarihi gerçekliklere dayanıyor. İçinde aşk, casusluk ve ihtiras da var" dedi.

KONTUN OĞLU

Roman 1897 yılı sonlarında, Sultan 2. Abdulhamit’in, Girit’te patlak veren çatışmanın çözüme kavuşturulmasına yardımcı olabileceği düşüncesiyle, ordunun istihbarat servisinden Küba’ya özel bir elçi göndermeye karar vermesiyle başlıyor. Sultan, Polonyalı bir kontun oğlu olarak Türkiye’ye sığınan ve İslam dinini seçen Enver Paşa’yı Küba’ya gönderme kararı alıyor. Büyükelçi Abasca’ göre, Küba’ya gönderilen bu elçi, Nazım Hikmet Ran’ın da büyük dedesi.

KİTABIMIN TÜRKİYE DE BASILMASINI DA İSTERİM

Büyükelçİnİn verdiği bilgiye göre, roman üç ana bölümden oluşuyor. Sultan 2. Abdülhamit’in Küba’ya hangi istihbarat görevlisini göndereceğini seçmesi, Enver Paşa’nın gönderilmesine karar vermesinin ardından Paşa’nın Küba’ya seyahati ve üçüncü bölümde de Enver Paşa’nın Küba’da yaşadıkları ve bir Küba kızına karşı beslediği aşk. Büyükelçi Abascal, redaksiyonunu bitirdiği romanla ilgili olarak, "Eğer kitabım Türkiye’de basılırsa sevinirim" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nazım Hikmet’in dedesi casus mu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı