AYDIN HABERLERİ NAZİLLİ HABERLERİ

Nazilli'de 'Kuvayi Milliye' toplantısı

DHA
30.01.2018 - 15:12Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Nazilli Şubesi tarafından 'Kuvayi Milliye döneminde Nazilli' konulu toplantı gerçekleştirildi.

Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen 'Kuvayi Milliye döneminde Nazilli' konulu toplantıya; Nazilli Belediye Başkanı MHP'li Haluk Alıcık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir, esnaf odası başkanları, Atçalı Kel Mehmet Efe Derneği ile Bozdoğan Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Doç. Dr. Ercan Yiğit, Yazar İbrahim Kiraz ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Nazilli Şube Başkanı Mustafa Köse programa konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak söz alan Yazar İbrahim Kiraz, 1900'lü yıllarda Nazilli'nin genel durumunu katılımcılara aktardı. Mustafa Köse ise, Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği'nin kuruluş yıllarından günümüze kadar gelen köklü bir kültür oluşturulduğunu belirtti.

Son olarak konuşan Doç. Dr. Ercan Yiğit ise Kuvayi Milliye döneminde Atatürk ile Türk ve Osmanlı tarihi hakkında yanlış bilinenleri anlatarak, "Bizim milletimiz yıllarca eğitimden uzak tutuldu. Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük fedakarlıklar gösterdi. Türk tarihini iyi okumak ve iyi anlamak gerekir" dedi.

Programdan sonra konuşmacılara çiçek sunan Başkan Alıcık, "Kıymetli hocamız Ercan Yiğit'i, Kültür ve Sanat Festivali'nde ağırlamak isterim. Nazillili olarak ne kadar övünsek azdır. Atatürk 1937 yılında Sümerbank Basma Fabrikası'nı ilçemizde kurmuş ve hizmete açmıştır. Nazilli halkının dostane yaklaşımı, Kuvayi Milliye'deki duruşu nedeniyle Atatürk Türkiye'deki 2'nci büyük fabrikayı ilçemizde açarak Nazilli halkını ödüllendirmiştir diye düşünüyorum ve bunun araştırılmasını da çok isterim. Tüm bunların yanında evlatlarımızın da vatan ve millet sevgisi ile büyütülmesi gerekir. Bu amaca hizmet eden derneklerimize ve katılımcılara çok teşekkür ederim" dedi.

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nazilli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nazilli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nazilli'de 'Kuvayi Milliye' toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı