AYDIN HABERLERİ

Nazilli’de Nalbantlık 100 Yıldır Yaşatılıyor

IHA
08.07.2015 - 09:06Son Güncelleme :

NAZİLLİ'DE 100 YILDIR NALBANTLIK YAPIYORLAR

IHA

Aydın’ın Nazilli ilçesinde nalbantlık mesleğini 45 yıldır icra eden ve bu mesleğin son temsilcilerinden biri olan nalbant ustası Fikret Zeyveli (58), çırak yetişmediğinden ve teknolojik gelişmelerden dolayı nalbantlık mesleğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu söyledi.
İki kuşaktır bu mesleği ilçede sürdürdüklerini ifade eden nalbant ustası Zeyveli, babasının 55 yıldır yaptığı bu mesleği kendisinin de 45 yıldır icra ettiğini belirtti.
Zeyveli, “Nalbantlık mesleğinden eskiden çok para kazanılırdı. Ancak günümüzde at ve öküz işlevini yitirdiği için meslek yok oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan motorlar ve bunun gibi araçlar nalbantçılığı ortadan kaldırdı. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasındadır. Her şey atlarla yapılırdı. Her alanda at kullanılırdı. Günümüzde bile gerekli aslında at ama gelişen teknoloji ata olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Nazilli’de benimle bu işi yapan bir genç arkadaşımız daha var. Babadan gelen mesleği sürdürüyorum. Bu meslek artık bitmiştir. Geliştirilmesi mümkün değil. Köylerde bile artık yük taşımacılığında veya köy işlerinde binek hayvanları kullanılmıyor. Her alanda motorlar kullanılıyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Nazilli’de Nalbantlık 100 Yıldır Yaşatılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nazilli’de Nalbantlık 100 Yıldır Yaşatılıyor haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı