Ege Haberleri

EGE

  Nazilli alev alev

  Murat GÜRKAN - Cem ULUCAN / NAZİLLİ, (DHA)
  01.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinekçiler Köyü’nde önceki akşam çıkan, rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan, iki köyün önlem amacıyla boşaltıldığı yangında 200 hektar alan kül oldu.

  NAZİLLİ’ye bağlı Sinekçiler Köyü’nün zirvesinden önceki gün saat 21.15 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle alevler yükseldi. Yangına, Aydın Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 11 yer ekibi, 20 arazöz ve 2 dozerle müdahale edildi. Kısa sürede rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevlere arazinin engebeli olması nedeniyle müdahalede güçlük yaşandı. Yanan kozalakların yüzlerce metre ileriye fırlaması nedeniyle hızla yayılan yangına Nazilli başta olmak üzere Aydın ve ilçelerindeki belediyelerin itfaiye ekipleri, su tankerleri ve iş makineleri de müdahale etti.
  Köyler boşaltıldı
  Alevlerin hızla yayılması üzerine Samailli ve Kavacık köyleri önlem amaçlı boşaltıldı. Hayvanlar telef olmamaları için başka yerlere nakledildi. Nazilli ve çevresinden çıplak gözle görülebilen yangına çevre köylerden de yardım geldi. Eline küreğini ve kazmasını alan vatandaşlar, yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Samailli’ye yardıma koştu.
  Günün ilk ışıklarıyla birlikte söndürme çalışmalarına havadan da destek verildi. Yangın, 2 uçak, 3 helikopter, 40 arazöz, 20 yangın sördürme ekibi, 250 işçi ve 4 dozerin müdahalesiyle 07.30’da kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlandı. İncir, kestane, çam ve meşe ağaçlarının bulunduğu 200 hektarlık alan küle döndü. Vali Kerem Al, arazi şartlarının engebeli ve rüzgarın şiddetli olması nedeniyle müdahalede zorluk çekildiğini söyledi, “Herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmaması en büyük sevincimiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı