Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Naziler'in yasakladığı ressam İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  20 Ekim 2005 - 14:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 14:00

  Savaş karşıtlığı ile tanınan ve Nazi iktidarı döneminde resim yapması yasaklanan Alman ressam- grafiker Otto Dix'in yapıtlarından derlenen sergi Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde sanatseverlere sunuluyor.

  Dix'in 86 adet eserinin yer aldığı Eleştirel Grafik ve Savaş adlı dizisinin yeraldığı sergi 30 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

  Sanatçının 1920-1924 yılları arasında yaptığı eserlerden bir seçki "Eleştirel Grafik" ve "Savaş" başlıkları altında sunulacak özgün baskılardan oluşan serginin merkezinde, Goya'nın Savaşın Yıkımları yapıtı ile karşılaştırılan "Savaş" dizisi bulunuyor. Bu dizi, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan kıyımı birebir tasvir ederken savaşın dehşetini gösteriyor.

  Nazilerin yasakladığı ressam İstanbulda

  Sergide, Otto Dix'in savaş sonrası yaralı ve aynı zamanda yaşam hırsıyla dolu toplumu tasvir eden yapıtları da bulunuyor; fahişeler, dilenciler, gaziler sanatçının ilgilendiği konular arasında yer alıyor.

  Otto Dix ilk eserlerinde sosyal konuları ve Birinci Dünya Savaşını acımasız bir doğruculuk içinde ele almış; 1933 ve 1945 yılları arasında iktidardaki nasyonal sosyalistler tarafından sanatçının resim yapması yasaklanmıştı. Sanatçının daha sonraki eserlerinde ise büyük boyutta portreler, peyzajlar ve canlı renklerde dini motifler görülmektedir.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı