Nazi altınlarını notayla arıyor

Hürriyet Haber
22.09.2013 - 13:56 | Son Güncelleme:

Hollandalı film yapımcısı Leon Giesen, uzun yıllardır bir efsane olarak bahsedilen, ancak izine rastlanmayan ‘Nazi altınları’nı bulmaya oldukça yaklaştığını öne sürdü.

Alman Der Spiegel dergisinin web sitesinde yer alan habere göre, 51 yaşındaki Giesen, Nazi altınlarının peşine düştü ve geliştirdiği teoriyle bu altın ve mücevherlerin Avusturya sınırına yakın Mittenwald'da gömülü olduğunu düşünüyor.

Giesen'in bu teoriyi geliştirmesinde bir şehir efsanesi önemli rol oynuyor. Efsaneye göre, İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde Adolf Hitler'in özel sekreteri Martin Bormann, Nazi hazinesinin gömülü olduğu yerin koordinatlarını bir nota kağıdının üzerinde yazılı olan notaların arasına şifreli bir şekilde yerleştirdi.

Bu kağıdı, Münih'e götürmek üzere bir kişi görevlendirildi. Ancak bu kağıt hiçbir zaman gitmesi gerken adrese ulaşamadı.

Bu nota kağıdı, yıllar sonra Hollandalı gazeteci Karl Hammer Kaatee'nin eline geçti. Yıllarca şifreyi çözmeye çalışan ancak başarılı olamayan Kaatee, Aralık ayında bu kağıdı kamuoyuna açıkladı.

Açıklanmasıyla birlikte bu şifreyi çözmek üzere çalışmaya başlayanlar arasında Giesen de var. Giesen, şifreyi çözdüğünü iddia ediyor. Ancak şu ana kadar Mittenwald'da yapılan kazılar sonuç vermedi. Kazılar devam ediyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı